V susednom Česku majú prvé mesto, ktoré pre prepravu ľudí v hromadnej doprave využíva už len výhradne ekologické autobusy. Ostrava sa tak stala vôbec prvým českým mestom, ktoré sa k takémuto kroku uchýlilo, informuje CzechCrunch.

Dopravný podnik v tomto meste dal definitívne zbohom aj posledným dieselovým autobusom, ktoré prepravovali cestujúcich na doterajších linkách. Miesto nich sa ľudia počas cesty v MHD zvezú už len bezemisnými alebo nízkoemisnými autobusmi.

Ostrava jazdí ekologicky, dieselové autobusy sú minulosťou

Premeniť hromadnú autobusovú dopravu na najekologickejší spôsob prepravy ľudí v Česku si dal za cieľ ešte v roku 2016 vtedy nový riaditeľ dopravného podniku Daniel Morys. Tento plán tak s vyradením posledných dieselových autobusov dosiahol práve v tomto roku.

NEPREHLIADNI
Slovenské mesto ako prvé v Európe zavádza virtuálnu kartu. Lístok na autobus si cestujúci kúpia aj mobilom

Spomenuté naftové autobusy však nebudú vyradené úplne, dopravný podnik ich ponechá v depe ako zálohu pre prípad núdzového využitia. Aktuálne však v Ostrave jazdia primárne už len autobusy na CNG alebo na elektrinu, ktorú využívajú aj menšie minibusy a doubledeckre. Z celkového počtu 235 autobusov jazdí vyše 200 z nich na CNG.

Spomedzi elektrických autobusov využíva dopravný podnik v meste 10 modelov Ekova Electron, ktoré disponujú aj rýchlym nabíjaním. V prípade autobusov na CNG nakúpil podnik prvých 105 kusov ešte v roku 2015. Každoročne pritom tieto autobusy dokážu podľa Morysa v rozhovore pre iDnes.cz ušetriť na pohonných hmotách 300 000 Kč (zhruba 11 500 €).

NEPREHLIADNI
Slovensko na svetovej výstave v Dubaji odhalí vlastný vodíkový aubotus. V hre sú aj ďalšie prelomové projekty

Do modernizácie a ekologickej hromadnej dopravy investuje dopravný podnik v Ostrave stovky miliónov korún. Naposledy zakúpil ďalších 24 kusov CNG autobusov Solaris Bus & Coach za 308 miliónov Kč. V budúcnosti sa má podnik pritom sústrediť aj na využitie vodíkových autobusov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom