Požiare elektromobilov sú extrémne nebezpečné, o tom niet najmenších pochýb. Ak  začne elektrické auto horieť, štandardnými spôsobmi je takmer nemožné ho uhasiť a aj po jeho zdanlivo úspešnom eliminovaní požiaru existuje veľké riziko jeho znovuvznietenia.

Požiar elektromobilu

V pondelok (27. júna) sa s týmto problémom museli popasovať hasiči v susednej Českej republike, keď hneď traja oznamovatelia upozornili Hasičský a záchranný zbor Juhočeského kraja na požiar v obci Dynín. Na tému upozornil portál fDrive.

HZS Jihočeského kraje

Ako ďalej uvádza HZSČR na svojom webe,  hasiči vyštartovali zo stanice Soběslav ráno o 4:40 s dvomi cisternami, pričom boli povolané aj tri hasičské a jedno dopravné auto dobrovoľných hasičov z okolitých obcí.

Všetci oznamovatelia požiaru uviedli, že horí garáž. Tou najpodstatnejšou informáciou však bolo, že v garáží sa nabíjal elektromobil. Prvotný prieskum hasičov túto informáciu potvrdil, pričom v čase ich príchodu už majiteľ stihol odpojiť celý dom od prívodu elektrickej energie.

Hasiči všetko ešte raz skontrolovali a overili, či je elektromobil skutočne odpojený od siete. Keď sa prúdom vody v čase 5:16 podarilo požiar dostať pod kontrolu, hasiči elektromobil vytiahli von z garáže a skontrolovali, či sa požiar nestihol rozšíriť aj do domu.

HZS Jihočeského kraje

Aby nedošlo k opätovnému vznieteniu, elektromobil bol neustále ochladzovaný a teplota kontrolovaná termokamerou. Pre lepší prístup a kontrolu bol celý elektromobil zdvihnutý do výšky pomocou žeriavu. Samozrejme, preverovaná bola teplota najmä v oblastiach, kde sú umiestnené batérie.

Keďže išlo o požiar elektrického vozidla, na miesto bol povolaný aj špeciálny kontajner určený na hasenie elektromobilov zo stanice Mladá Boleslav. Ten však napokon pri hasení nebol využitý. Pre prípad, že by sa vrak elektromobilu opäť začal zahrievať, zostáva tento kontajner najbližšie dva dni v Českých Budějoviciach.

Čo bolo príčinou?

Podľa dostupných informácií pri tomto požiari zhorel Peugeot e-208, ktorý sme ti detailne predstavili v našej recenzii. Čo je však zaujímavé, práve pre tento typ vozidiel bola vo februári vyhlásená zvolávacia akcia týkajúca sa zvýšeného rizika požiaru.

HZS Jihočeského kraje

Problémom  mala byť skratujúca (obyčajná) 12 V batéria vozidiel vyrobených od 15.1. 2020 do 20.6. 2020. Či tieto prípady majú nejaký súvis, zatiaľ nie je možné potvrdiť. Oficiálna príčina požiaru v týchto chvíľach totiž nie je známa.

Isté však je, že tento prípad možno považovať za prvý požiar elektromobilu v Juhočeskom kraji, prípadne prvý požiar čisto elektrického vozidla v Českej republike.

Elektrické vozidlo u našich najbližších susedov síce horelo aj pred dvomi rokmi, v tej dobe však horel „len“ plug-in hybrid od BMW.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP