Už o dva dni budeme môcť pozorovať po dlhých a chladných štyroch mesiacoch prvý meteorický roj. Ba čo viac, vo štvrtok 22. apríla a v piatok 23. apríla skoro ráno bude možné zahliadnuť najviac meteorov z pravidelného a notoricky známeho roja Lyridy. V tlačovej správe o tom informoval český astrograf a popularizátor astronómie Petr Horálek.

Pravidelný meteorický roj dosiahne svoje maximum už o pár dní

Ako píše portál Space, roj Lyridy možno nie je taký bohatý na „spŕšku“ meteorov ako decembrové Geminidy, či augustové Perzeidy, určite však stojí za pozornosť. Behom maxima možno zazrieť 10 – 15 týchto ľudovo nazývaných „padajúcich hviezd“, čo určite stojí za tu námahu, aby sme sa na chvíľu vzdialili od ruchu a predovšetkým svetelného znečistenia, ktoré by nám bránilo v pozorovaní tohto krásneho roja.

Meteorický roj Lyridy je na nočnej oblohe možno pozorovať každoročne zhruba od polovice apríla, a preto sa často prezývajú aj Aprílové Lyridy. Zem začala prechádzať prúdom meteoridov už 16. apríla, pričom postupne dochádza k zvyšovaniu aktivity. Posledné meteory z roja Lyridy môžeme zahliadnuť ešte 25. apríla. V minulosti boli výraznejšie. Tentokrát ich pozorovanie však bude náročnejšie ako po minulé roky.

NEPREHLIADNI
Zgustnú si aj Slováci. Toto je prehľad všetkých astronomických udalostí v roku 2021

Lyridy majú tento rok svoje maximum 22. apríla o 15:00 SELČ, teda počas dňa. Našťastie pre nás, Lyridy patria medzi roje, ktoré nemajú svoje maximum až tak ostré, vďaka čomu si budeme zvýšenie ich aktivity môcť užiť aj niekoľko hodín pred, či po tomto vrchole.

Ako sme už spomínali, podmienky nebudú vôbec ideálne. O svoje sa postará aj jasný pribúdajúci Mesiac, ktorý svojou „žiarou“ bude mierne komplikovať celé pozorovanie. Najlepšie podmienky na tohtoročné pozorovanie sa naskytnú 22. a 23. apríla medzi 2. a 5. hodinou ráno, kedy budeme môcť vidieť až 15 meteorov za hodinu.

Keďže meteory budú prelietavať rýchlosťou až 48 km/s, a celé pozorovanie bude navyše komplikovať jas Mesiaca, odporúča sa vyhnúť mestskému svetelnému smogu a pozorovať Lyridy v úplnej tme bez rušivých elementov. Ak by si ale z tohto ročným pozorovaním nebol spokojný, nezúfaj, v roku 2023 budú omnoho lepšie podmienky pre pozorovanie Lyríd.

Petr Horálek

Čo sa týka samotného roja Lyridy, prvá zmienka pochádza z roku 1863, kedy si roj astronómovia spojili s kométou C/1861 G1 (Thatcher). Vtedajší návrat kométy a následné rapídne zvyšovanie aktivity Lyríd o dva roky neskôr viedli k pátraniu po ďalších pozorovaniach tohto roja.

Ukázalo sa, že historický najstaršie pozorovanie Lyríd pochádza ešte z 23. marca z roku 687 pred našim letopočtom. Ide tak vôbec o najstarší a najdlhšie zaznamenávaný roj v histórií ľudstva.

NEPREHLIADNI
Kométu Neowise už voľným okom neuvidíš tisícky rokov. Takto ju ale možno pozorovať ešte pár týždňov

Na čo všetko sa v najbližších mesiacoch môžeme tešiť?

V apríli a v máji na nás ešte čakajú ďalšie tri zaujímavé astronomické úkazy. V utorok 27. apríla o 5:33 SELČ dôjde k tzv. „supersplnu“, čo znamená, že Mesiac bude v splne a zároveň neďaleko perigea. Prízemie alebo perigeum, je bod v ktorom je teleso, v tomto prípade Mesiac, na obežnej dráhe okolo Zeme najbližšie k našej planéte.

Porovnanie uhlovo najväčšieho a najmenšieho splnu z roku 2018. Petr Horálek

V máji sa zasa dočkáme vrcholu meteorického roja Eta Aquaridy, ktoré svoje maximum dosiahnu v noci z 5. na 6. mája. Keďže Mesiac bude len 5 dní pred novom, pozorovanie nebude rušeného jeho svitom. Eta Aquaridy, ktorých prach pochádza zo slávnej Halleyho kométy sú však aj napriek svojej početnosti bohužiaľ viditeľné najmä z oblasti rovníka. V našich zemepisných šírkach môžeme vidieť padať len zhruba 10 meteorov za hodinu.

Spln v tomto mesiaci nastane 26. mája o 13:15, kedy zároveň dôjde aj k úplnému zatmeniu Mesiaca, bohužiaľ u nás pod obzorom. Ešte pred západom mesiaca skoro ráno budeme môcť  pozorovať ďalší „superspln“, ktorý bude minimálne taký krásny ako východ Mesiaca krátko po splne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom