Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V uplynulých dňoch a týždňoch sa témou čislo jeden stala aj na Slovensku vakcinácia proti COVID-19. Napriek vážnosti situácie ju mnohí berú príliš na ľahkú váhu a očkovanie považujú za podvod, divadlo a dôkladne premyslený plán svetových mocností. Poriadne bizarné hoaxy znova neobchádzajú ani slovenské prostredie Facebooku, kde sa naďalej rozširuje množstvo nezmyslov.

Slovenská republika začala s očkovaním ľudí proti koronavírusu ešte v soboru podvečer, kedy sa prvou vakcínou nechal zaočkovať prof. Vladimír Krčméry a neskôr aj ďalší predstavitelia vlády.

Od nedele 27. decembra sa očkovanie realizuje v 4 nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Nitre. Detailne sme sa tejto téme venovali v našom samostatnom článku.

Konšpirátori zľahčujú situáciu, očkovanie vnímajú ako „divadielko“

Fotografie, videá či vyjadrenia prvých zaočkovaných ľudí a predstaviteľov vlády sú u mnohých ľudí považované za obyčajné divadielko. Hoaxy, konšpirácie a dezinformácie znova naberajú na obrátkach a po začatí vakcinácie sa internetom opäť šírili „pikošky“ a výplody fantázie antivaxerov.

Správy o tom, že miesto vakcíny bola ľuďom podaná voda, vitamíny či placebo, prípadne, že sestrička v živom vysielaní očkovala tzv. „hollywoodskou injekciou“, ktorá sa využíva pri natáčaní filmov, ovládli internet, kde ich zdieľali tisícky Slovákov.

Nenechaj si ujsť
Kotleba šíri vlastný scenár ako zo sci-fi. Tvrdí, že vakcína proti Covid-19 zmení štruktúru buniek, je to lož

Takéto komentáre a príspevky sa bohužiaľ rozšírili po Slovensku extrémnou rýchlosťou práve vďaka sociálnym sieťam. Niektoré z nich však svojim obsahom povýšili pojem „blud“ na nový level. Mnohí konšpirátori a hoaxeri totiž opäť raz odhalili „tajný plán“ Georgea Sorosa, Billa Gatesa a svetových mocností, ktoré chcú podľa nich získať kontrolu nad ľuďmi a nastoliť nový svetový poriadok.

Slovenka šírila bludy. Tvrdí, že vakcína je len placebo

Objavili sa dokonca aj lži o tom, že vakcína proti koronavírusu je nielen placebom, ale aj nástrojom pre „vyzabíjanie“ ľudí. Takúto správu zachytila nedávno aj polícia, ktorá na ňu upozornila prostredníctvom stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR. Znova sa však jednalo o príspevok s informáciami typu „jedna známa povedala druhej…“.

V tomto prípade mala podľa autorky odhaliť spiknutie sestrička z nemocnice. Áno, sestrička z nemocnice, ktorá má denne práce vyše hlavy a stará sa o pacientov, mala údajne sedieť na porade v nemocnici, kde bolo povedané, že pacienti budú očkovaní placebom miesto účinnej vakcíny proti koronavírusu.

Absurdnosť svojho príspevku na Facebooku však Slovenka s bujnou fantáziou zavŕšila tvrdením, ktoré prikladáme v pôvodnej podobe: „Preboha ľudia ,neočkujte sa ,nie je to blud, chcú nás vyzabíjať“. Nielen, že si autorka statusu sama odporuje, keď uvádza, že očkovanie nie je blud, ale navyše sa snaží ľudí presvedčiť, že im hrozí smrť.

Polícia kvôli tomu vyzvala ľudí, aby pomohli s identifikovaním autorky tohto statusu. Zakrátko sa jej meno a odkaz na profil objavil v komentároch. Už v predošlých mesiacoch riešila ruka zákona podobné prípady, kedy „facebookoví hrdinovia“ úmyselne šírili podobné hoaxy a klamstvá.

Šíriteľom falošných správ hrozí trestnoprávna zodpovednosť

Podľa polície sa však často osvedčí, že „v prípade zverejnenia statusu na našej stránke s menom autora dezinformácie zvykne veľká časť takýchto autorov svoje statusy vymazať“. Rovnaký scenár nastal aj v prípade šíriteľky spomenutého hoaxu, ktorá už svoj status odstránila z profilu. Medzitým sa však príspevok rozšírili medzi množstvo ďalších Slovákov, ktorí ho zdieľali na svojich profiloch, ale aj na facebookových stránkach.

Aj takýto absurdný status s klamlivými informáciami je však dôkazom toho, že mnohí ľudia naďalej spochybňujú stále aktuálnu situáciu. Je ale potrebné poukázať aj na to, že šírenie falošných a poplašných správ môže mať trestnoprávne následky. Polícia rozdeľuje šíriteľov takýchto informácií do dvoch samostatných skupín.

V prvej sú občania, ktorí si niekde prečítali dezinformáciu, úprimne jej veria a v dobrej viere ju šíria ďalej. Voči takejto skupine je najlepšie postupovať edukatívnou a preventívnou cestou, možný zásah podľa trestného zákona je značne limitovaný. 

V druhej skupine sú občania, ktorí vytvárajú dezinformácie s vedomím, že sú nepravdivé a ohrozujú tak bezpečnosť obyvateľstva, prípadne šíria extrémizmus a podobne. Voči takejto skupine je možné začať trestné konanie, a teda je nutné im daný skutok a úmysel dokázať,“ informovala v rozhovore redakciu FonTech.sk stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

V prípade dokázania viny pritom hrozí trest odňatia slobody aj na niekoľko rokov. Podľa trestného zákona č. 300/2005 Z. z. tak môže byť za šírenie poplašnej správy podľa paragrafu § 361 potrestaný každý:

  • Kto úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktorá je nepravdivá, alebo sa dopustí iného obdobného konania spôsobilého vyvolať také nebezpečenstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
  • Kto správu alebo iné obdobné konanie uvedené v odseku 1, hoci vie, že sú nepravdivé a môžu vyvolať opatrenie vedúce k nebezpečenstvu vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, oznámi právnickej osobe alebo Policajnému zboru alebo inému štátnemu orgánu alebo hromadnému informačnému prostriedku, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
  • Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 2
    • a) a už bol za taký čin odsúdený, alebo
    • b) a spôsobí ním vážnu poruchu v hospodárskej prevádzke alebo hospodárskej činnosti právnickej osobe alebo v činnosti štátneho orgánu alebo iný obzvlášť závažný následok.

A podľa paragrafu § 362 každý:

  • Kto za krízovej situácie štátu spôsobí, čo aj z nedbanlivosti, nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, malomyseľnosti alebo porazeneckej nálady aspoň u časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Slovensko pripravuje nástroj na boj proti dezinformáciám

Napriek tomu si ale mnohí ani neuvedomujú „silu“ a dosah klamlivých informácií, ktoré v takýchto hoaxoch uvádzajú. Slovensko preto pripravuje nástroj, ktorý by mohol zabrániť šíreniu takýchto správ.

Vláda predstavila dokument „Koordinovaný mechanizmus odolnosti SR voči informačným operáciám“, v ktorom upresňuje budúce ciele a prípravu v boji proti dezinformáciám a informačným operáciám. Cieľom návrhu je zvýšiť povedomie o dezinformačných správach a ich vplyve na spoločnosť a bezpečnosť.

Nenechaj si ujsť
Historický a plný extrému: Toto boli najväčšie hoaxy a podvody na Slovensku v roku 2020

Materiál sa taktiež venuje spôsobu, akým budú jednotlivé subjekty reagovať pri boji proti dezinformáciám, konšpiráciám, hoaxom a ďalším nebezpečným informáciám.

Vo výsledku chce štát vytvoriť systém pre monitorovanie falošných informácií a správ, ktorý však nebude mať vplyv na slobodu prejavu iným spôsobom, ako je určené v Ústave SR a Európskom dohovore na ochranu ľudských práv. Ďalšie informácie nájdeš v tomto samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú