Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už zajtra, v pondelok 16. mája 2022 v skorých ranných hodinách nastane zatmenie Mesiaca, ktoré si budú môcť vychutnať aj Slováci a Česi.

Hoci úplné zatmenie bude pozorovateľné v západnej Európe, Atlantiku, v časti Pacifiku a severnej a južnej Amerike, u nás bude pozorovateľné v jeho čiastočnej fáze a to počas svitania nízko nad juhozápadným obzorom.

Na tému upozornil známy český astrograf Petr Horálek v tlačovej správe.

Veľkolepé divadlo

Úkaz začne už budúci týždeň, v pondelok ráno o 3:32 SELČ. V tejto dobe však pôjde iba o očami nepozorovateľné polotieňové zatmenie. Čiastočné zatmenie možeš pozorovať až po 4. hodine rannej, kedy sa začne zdať, že Mesiac je zo svojho ľavého okraja trochu zatemnený.

FOTO TASR - Dano Veselský

Začiatok čiastočného zatmenia presne o 4:28, v tomto čase však už bude aj Mesiac klesať na obzore a obloha začne byť čoraz svetlejšia. Podľa dostupných informácií si toto zatmenie vychutnajú najlepšie Západočesi.

Slovenská akadémia vied na svojom webe píše, že tieň Zeme zakryje prinajlepšom 41 % mesačného kotúča, pretože pred dosiahnutím maximálnej fázy Mesiac zapadne.

„V roku 2022 nastane (aj) úplné zatmenie Mesiaca 8. novembra. Od nás nebude pozorovateľné, keďže bude viditeľné len v Ázii, Austrálii, Tichomorí a Amerike,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

Astronómovia tiež predpokladajú, že na vzhľad zatmenia môže mať vplyv aj erupcia sopky Hunga Tonga z 15. januára 2022. Týka sa to však hlavne oblasti pozorovateľného úplného zatmenia, ktoré u nás neuvidíme. Počas zatmenia Mesiaca totiž naša jediná prirodzená družica prechádzajúca zemským tieňom odráža slabé slnečné žiarenie prechádzajúce zemskou atmosférou.

NEPREHLIADNI:
ROZHOVOR: Videli sme niečo, čo sa deje raz za milénium. Slovenský vedec vysvetľuje, či sa výbuch sopky z Tichého oceánu zopakuje

Ak je atmosféra zakalená prachom, potom na Mesiac dopadá oveľa menej slnečných lúčov a zatmenie je výrazne tmavšie. Keďže počas erupcie sopky Hunga Tonga sa do výšky viac ako 30 km nad zemský povrchom dostali stovky tisíc kilogramov sopečného popola, ktorý ešte stále cirkuluje v atmosfére najmä nad južnou časťou zemskej pologule, zatmenie v tejto oblasti sa bude javiť ako veľmi tmavé.

Naposledy k takejto udalosti došlo v roku 1991, kedy vybuchla filipínska sopka Pinatubo. Najbližšie zatmenie Mesiaca, ktoré sa odohralo o 2 roky neskôr, je doteraz známe ako vôbec to najtmavšie v novodobej histórii.

Najbližšie úplné zatmenie viditeľné zo Slovenska a Čiech sa odohrá až v roku 2025.

Ako dochádza k zatmeniu

K samotnému zatmeniu Mesiaca dochádza pri prechode nášho kozmického suseda zemským tieňom. Teoreticky by k takémuto fenoménu malo dochádzať zakaždým, keď je Mesiac v splne a nachádza sa v tom čase presne na opačnej strane oblohy ako Slnko.

Typy zatmení. Tajemná zatmění, Petr Horálek/FÚ v Opave.

Do roka sa tak však stane iba maximálne 5-krát, pričom aj táto udalosť je nesmierne vzácna. Naposledy sa tak stalo v roku 1879 a znova k tomu dôjde až v roku 2132. To, že k zatmeniu Mesiaca nedochádza pri každom splne, je spôsobené sklonom dráhy Mesiaca voči rovine zemskej dráhy.

Táto odchýlka činí približne 5°, a pretože zemský tieň na oblohe pokrýva vo vzdialenosti Mesiaca kruhovú plochu s uhlovým priemerom len 1,5°, Mesiac zemský tieň častejšie minie a k žiadnemu zatmeniu nedôjde.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú