Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Apple a jeho iPhone nakupujú rok čo rok stovky miliónov používateľov. Aj keď to môže pôsobiť tak, že sú s ním všetci nadmieru spokojní, najnovšie zistenia spoločnosti Perfectrec odhaľujú nepríjemnú skutočnosť. Posledný iPhone 14 vyhovuje používateľom podstatne menej, ako jeho predchodca.

Spoločnosť pracovala s dátami, ktoré získala z Google recenzií napísanými samotnými spotrebiteľmi. Celkovo ich bolo viac ako 669 000, pričom odborníci sa zameriavali na percento plných päťhviezdičkových hodnotení. Aký je teda výsledok?

Už desať rokov sa nestalo, aby ľudia medzigeneračne tak zle ohodnotili nový iPhone ako pri súčasnej generácii. Naposledy to bolo v roku 2012, keď Apple predstavil iPhone 5. Tento model mal o 4 % menej päťhviedzičkových recenzií, ako o rok starší iPhone 4S.

Ak sa ale pozrieme na aktuálny iPhone 14, bol pri ňom zaznamenaný pokles až na úrovni 8 % v porovnaní s iPhonom 13. Minuloročný model bol historicky hodnotený ako ten najvydarenejší. Päť hviezdičiek mu dalo až 80 % zákazníkov.

Perfectrec

Na grafoch, ktoré spoločnosť Perfectrec zverejnila, je jasne vidieť, že zákazníci sú so svojimi iPhonmi z roka na rok spokojnejší. Áno, nájdu sa tu drobné výnimky, no štatistiku najviac kazí práve iPhone 14. Navyše nie je sám.

Nepodarili sa ani verzie 14 Pro a 14 Pro Max

Aj keď si teraz môžu fanúšikovia povedať, že tu máme aj drahšie verzie iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, ktoré sú po technologickej stránke oveľa vybavenejšie, pravda je taká, že ani s týmito modelmi nie sú zákazníci príliš spokojní.

Perfectrec

Dáta odhaľujú, že zatiaľ čo iPhonu 13 Pro udelilo v recenziách päť hviezdičiek až 84 % majiteľov, pri novšom iPhone 14 Pro to bolo iba 76 %. Aj tu teda môžeme pozorovať výrazný, až 8 % pokles.

O čosi lepšie dopadol iPhone 14 Pro Max, ktorý zaznamenal 80 % „plných hodnotení“. Nedokázal sa však vyrovnať svojmu predchodcovi iPhonu 13 Pro Max, pri ktorom to bolo 86 %.

Perfectrec

V tejto chvíli je veľmi ťažké zhodnotiť, čo tento negatívny jav spôsobilo. Môže to byť kombinácia viacerých faktorov, do ktorých spadá napríklad nedostatočná inovácia, dlhšia čakacia doba z konca minulého roka (len pri verziách Pro) či vyššia obstarávacia cena v Európe.

Historicky najmenej vydarený bol tento iPhone

Na záver ešte jedna zaujímavosť. Ako sme spomínali v úvode, spoločnosť Perfectrec sledovala recenzie už od roku 2011, na ktorých krásne vidno, že v minulosti bolo so svojim iPhonom na päť hviezdičiek spokojných aj menej ako 70 % používateľov.

Dokonca sa objavil model, ktorý dosiahol len 64 % plných hodnotení. Išlo o iPhone 5C, ktorý Apple predstavil ešte v roku 2013 po boku iPhonu 5S. Ten sa predával len o 100 € drahšie a ponúkal modernejší hardvér.

Perfectrec

Apple mohol pokojne v predaji ponechať klasický iPhone 5, ktorý bol generačne starší, no neurobil to. Firma namiesto toho zobrala toto zariadenie do parády, jeho hardvér vložila do plastového zaobleného tela a následne to celé predstavila ako úplne novú generáciu. Tým však degradovala hodnotu iPhonu 5, čoho výsledkom bolo predajné fiasko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú