Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Celým svetom už niekoľko dní hýbe čínsky koronavírus, ktorý má na svojom konte už viac ako 7 700 nakazených a 170 mŕtvych. Vírus už stihol prejsť aj za hranice Číny, pričom potvrdené prípady hlásia už v ďalších 19 krajinách, vrátane Nemecka, Fínska či Francúzska. Situácia sa mení každou hodinou a preto sme sa pozreli na najčerstvejšie novinky.

Všetko zhoršuje chrípková sezóna

Ako sme ťa už informovali v predchádzajúcom článku, koronavírus sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozšíril z pouličných trhov čínskeho mesta Wu-chan. Predpokladá sa, že zdrojom nákazy je niektoré z drobných zvierat, ktoré sa predávajú na spomínaných trhoch. Koronavírus sa prenáša z človeka na človeka, pričom napáda hlavne dýchacie ústrojenstvo.

Príznaky nakazenia sú totožné s tými chrípkovými, čo značne sťažuje celú situáciu. V mnohých krajinách je práve v tomto období chrípková sezóna v plnom prúde. Hlavnými príznakmi sú teda, horúčka či silný kašeľ. V ďalšej fáze spôsobuje koronavírus ťažký zápal pľúc až smrť. Inkubačná doba sa odhaduje na 2 až 10 dní, no objavili sa prípady, kedy bola len 1 deň alebo až 14 dní.

Na koronavírus neexistuje žiadna vakcína a nakoľko ide o vírusové ochorenie, nezaberajú ani žiadne antibiotiká. Jedinou možnosťou ako sa chrániť preto ostáva dodržiavanie základných hygienických návykov ako je napríklad časté umývanie rúk, vyhýbanie sa miestam s veľkým počtom ľudí, či používanie ochranných prostriedkov ako sú napríklad respirátory či ochranné rúška.

Ochranné rúška sú však vhodnejšie pre už nakazených pacientov a pre zdravých ľudí sa odporúča využívať respirátory s filtrami, ktoré majú škálu účinnosti FFP2 alebo FFP3. Rôzne e-shopy a lekárne však majú väčšinou tento tovar vypredaný, takže pokiaľ niekam cestuješ, určite kupuj čo najrýchlejšie. O tejto problematike sa viac dočítaš v našom článku.

Na tejto mape si môžeš pozrieť aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom.

Zrušené lety a uviaznutí ľudia na lodi

V súčasnosti sa neodporúča lietať do Číny, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Niektoré aerolínie už dokonca lety z a do Číny obmedzujú alebo úplne rušia, pričom evakuovaní sú aj pracovníci zo zahraničných ambasád.

Medzi tieto aerolínie patrí napríklad British Airways, American Airlines, Air Canada, KLM, Lufthansa, United, Air Asia, Lion Air, Cathay Pacific, Air India či Finnair.

Podľa najnovších informácií hlásia prvé prípady aj jedna z najľudnatejších krajín sveta India či Filipíny. Zaujímavá situácia sa odohrávala aj na výletnej lodi Costa Smeralda, ktorá smerovala na španielsku Mallorcu.

54-ročná žena z Hongkongu má totiž horúčku a spolu s jej manželom sa museli podrobiť testu na koronavíru. Na palube sa nachádzalo okolo 6000 ľudí, ktorí ostanú na lodi až dovtedy, pokým nebudú známe výsledky, informuje TheGuardian.

Silný Wu-chan

Ako je už známe, Čína sa v boji proti koronavírusu naozaj snaží, pričom v niektorých čínskych mestách sa aktuálne nachádza v úplnej alebo čiastočnej karanténe takmer 60 miliónov ľudí, informuje CNN. Aby toho nebolo málo, Rusko sa rozhodlo uzavrieť svoje východné hranice s Čínou, čo je jedno z mnohých opatrení, ktoré prijala vláda.

Asi najhoršie je na tom samotné mesto Wu-chan, ktoré je epicentrom tohto koronavírusu. Obyvatelia sú izolovaní vo svojich bytoch, pričom z okien po sebe kričia rôzne heslá ako „Wu-chan buď silný“.

Takéto podporné frázy sa aktuálne často vyskytujú aj na sociálnych sieťach Weibo či Twitter. Na koronavírus zareagovali aj niektoré firmy, ktoré zatvárajú svoje pobočky na neurčito.

Dôležité je dodržiavanie pravidiel

Jednou z nich je aj čínska technologická spoločnosť Xiaomi, ktorá uzatvorí všetky svoje kamenné predajne na území Číny, čím chce prispieť k prevencii a k spomaleniu šírenia nebezpečnej nákazy koronavírusom.

Situácia je aj naďalej veľmi vážna, pričom všetky krajiny sa snažia zabrániť ďalšiemu šíreniu. V prvom rade je však potrebné začať od seba a byť vo všetkých smeroch zodpovedný. Ak to nie je nutné, cestovanie do infikovaných oblastí radšej odlož. Vyhýbaj sa miestam s veľkým počtom ľudí a v prípade, že tak urobiť nemôžeš, používaj ochranné prostriedky ako je napríklad respirátor.

V neposlednom rade je veľmi dôležitá hygiena. Najmä časté umývanie rúk s mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Pokiaľ nemáš k dispozícii vodu alebo mydlo, vhodné je použiť bežné antibakteriálne gély s obsahom alkoholu.

V krajinách postihnutých týmto vírusom je zvlášť potrebné si dávať pozor na konzumáciu jedla, ktoré je tepelne upravené. Týka sa to najmä mäsa a vajíčok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú