Konferencia MWC je tým pravým miestom, kde mnohé spoločnosti odhalia svoje novinky. Medzi nimi teraz nechýbal ani nový USB štandard, ktorý svetu predstavila nezisková organizáciu USB-IF, informoval portál Apple Insider. Pomenovanie USB štandardov znova komplikuje príchod ešte rýchlejšieho USB 3.2 2×2, ktoré so sebou prináša dvojnásobnú rýchlosť USB 3.1 Gen 2.

Neustále vylepšovanie konektivity zariadení a prenosových rýchlostí umožňuje sťahovať a odosielať dáta ešte rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Jedným z najlepších pripojení doteraz bolo USB 3.1, známe pod novým označením ako USB 3.2 Gen 2, s ktorým sme mohli využiť maximálnu prenosovú rýchlosť 10 Gbps. Tento štandard pritom podporoval aj USB-A, no tomu je s jeho vylepšenou verziou koniec.

Mätúce označenie znova potrápi najmä bežného používateľa

Organizácia USB-IF totiž na MWC 2019 v Barcelone predstavila nový štandard USB 3.2 Gen 2×2, ktorý dokázal prenosovú rýchlosť zdvojnásobiť až na 20 Gbps, a to vďaka dvom 10 Gbps kanálom. Zmenami však prešlo kompletné označenie USB štandardov, ktoré sa budú znova ťažšie rozoznávať. Porovnanie starého a nového označenia, vrátane marketingového pomenovania, šírky pásma a podpory konektorov nájdeš v priloženej tabuľke.

Staré označenie USB 3.0 USB 3.1 USB 3.2
Nové označenie USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 2 USB 3.2 2×2
Marketingové označenie SuperSpeed USB SuperSpeed USB 10 Gbps SuperSpeed USB 20 Gbps
Šírka pásma 5 Gbps 10 Gbps 20 Gbps
Konektor USB-A a USB-C USB-A a USB-C iba USB-C

Nenechaj si ujsť
IKEA začala predávať ďalší skvelý produkt. Káble s Lightning konektorom sú za smiešnu cenu

Pomenovanie štandardu USB 3.2 2×2 však dáva svoj význam, a to že „2×2“ reprezentuje dvojnásobnú rýchlosť prenosu predošlej generácie. Väčší zmysel ale dáva marketingové označenie, ktoré by si mohli adoptovať napríklad aj výrobcovia smartfónov. Pri špecifikácii so SuperSpeed USB 20 Gbps by tak každý vedel, o ktorý zo štandardov sa jedná. Ten najnovší však už nepodporuje USB-A konektory a pracuje len s modernejším USB-C. Na plné využitie jeho potenciálu si naviac ešte musíme počkať.

Procesor Snapdragon 855 totiž aktuálne podporuje maximálnu prenosovú rýchlosť 10 Gbps novo pomenovaného štandardu USB 3.2 Gen 2. S príchodom vylepšených čipsetov sa neskôr dočkáme aj využitia maximálnej rýchlosti 20 Gbps u štandardu USB 3.2 2×2, ktorý sa však do komerčného využitia dostane až o nejaký čas. Medzi prvými pritom môže zavítať do Apple zariadení, keďže spoločnosť je významným členom USB 3.0 Promoter Group, a tak si jej smartfóny a notebooky môžu SuperSpeed USB 20 Gbps adoptovať skôr ako konkurencia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom