Spoločnosť Google sa nepodieľa len na vývine operačného systému Android, ale vo svojom portfóliu má aj ďalší projekt a tým je operačný systém Fuchsia OS.
Vôbec prvýkrát sa však objavilo zariadenie od iného výrobcu, na ktorom sa toto prostredie testovalo. Ide o úplne novú platformu, ktorá dáva zbohom linuxovému jadru a má vlastný kernel s názvom Magenta. Testovacím smartfónom bol model z dielne Huawei, konkrétne Honor Play.
Huawei môže prekvapiť
Je to vôbec prvý smartfón, ktorý nepochádza priamo od spoločnosti Google a je na ňom testovaný nový OS. Zaujímavejší je však fakt, že podporované sú všetky zariadenia, ktoré v sebe majú procesor Kirin 970. To zahŕňa spomínaný Honor Play, ale aj súčasnú vlajkovú loď Huawei P20, Mate 10 či Nova 3. Fuchsia však funguje len na Honore, nakoľko má špeciálne otvorený bootloader k tomu, aby mohol na ňom systém fungovať.

Prečítaj si tiež
Operačný systém, ktorý by v budúcnosti mohol nahradiť Android, má už veľký vývojársky tím
Takáto spolupráca medzi týmito spoločnosťami nie je vôbec výnimočná. Z ich spoločného snaženia už vzišiel aj Nexus 6P a Huawei dokonca pracoval na vývoji tohto nového OS. Možno teda uvažovať, že v budúcnosti uvidíme Fuchsiu priamo na smartfónov druhého najväčšieho výrobcu na svete, a to buď ako primárny systém, prípadne si používateľ bude môcť zvoliť, ktorý z nich chce používať. Podobne fungovalo aj Xiaomi Mi4, kde používateľ mohol využívať Android, alebo upravený systém Windows pre smartfóny.

Nechajme sa však prekvapiť, ako nakoniec dopadne celá táto situácia a či z nej niečo vôbec vznikne. Či raz tento systém nahradí Android je ťažké povedať, no ako konkurencia preň by to nebolo na škodu. Hoc pochádza z dielne Googlu, tak ide o úplne rozdielne systémy. Dnes sú totiž možnosti zákazníkov pri kúpe nového zariadenia obmedzené len na dva OS a príchod tretieho by mohol celý trh zatraktívniť.
Čo je Fuchsia OS?
Prvýkrát sa o vývoji tohto systému hovorilo ešte v roku 2016. Odvtedy sa objavilo len niekoľko málo správ, ktoré nám ho bližšie priblížili. Ide o úplne novú platformu, ktorá beží na vlastnom jadre a spočiatku sa o tom hovorilo ako o náhrade Androidu. Má ísť o systém, ktorý bude jednotný pre viacero zariadenia od smartfónov, cez notebooky, tablety až po IoT zariadenia. Cieľom spoločnosti Google bolo a je vytvoriť jednotný operačný systém, na ktorom bude môcť fungovať obrovské množstvo zariadení a zároveň bude pre používateľa prívetivé a dokáže prostredníctvom neho synchronizovať dáta naprieč prepojenými zariadeniami.
Teraz čítajú

AirTag dokáže fungovať aj s Androidom. Potenciál však zabíja samotný Apple

Útočí na Slovákov: Nebezpečný softvér zaplavil kalendár iPhonov a šíri falošné odkazy (+ako sa brániť)

Po 4 rokoch prichádza nové Apple TV. Najväčšiu viditeľnú zmenu hlási ovládač

AKTUÁLNE Trvalo to roky, no konečne prichádza revolúcia. iMac s Apple M1 čipom je tu a stavia na extravagantnom dizajne

PRIPOMIENKA RECENZIA: Existuje vôbec rovnocenný konkurent na našom trhu? Vyskúšali sme nový hit medzi cenovo dostupnými vlajkovými loďami
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Volkswagen predstavil nové Polo. Je vyspelejšie ako kedykoľvek predtým, no kľúčová motorizácia mu chýba

Orange stratil ďalších klientov mobilných služieb. Iným službám sa ale významne darilo, zvýšili sa aj zárobky

Kadernícky sen ministra školstva sa rozplynul: Bývalá Gröhlingova sieť luxusných kaderníctiev sa poslala do konkurzu
AKTUÁLNE: Penta sa zbavila podielu vo vydavateľstve denníka SME. Preberá ho fond, ktorý spájajú so Sorosom
