Predstav si scénu ako z vedecko-fantastického filmu: lietadlá križujú oblohu nad Texasom a Mexikom a zhadzujú milióny múch, aby zastavili hrozbu mäsožravých červov. Nie, nejde o žiadny hollywoodsky trhák, ale o ambiciózny plán amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA), ktoré chce takto chrániť dobytok a potenciálne aj ľudí pred nebezpečným škodcom.

Tým nepriateľom je mucha Cochliomyia hominivorax, známa ako New World Screwworm (NWS). Tento parazit, ktorý bol v USA považovaný za vyhubený od roku 1966, sa znovu objavil a ohrozuje hospodárske zvieratá i ekonomiku. Téme sa venovali portály Foxnews a CBSnews.

Hrozba, ktorá sa vracia

New World Screwworm nie je obyčajná mucha. Jej larvy, nazývané aj červy, sú obávaným škodcom, ktorý napáda živé teplokrvné zvieratá, ako sú kravy, kone či dokonca v zriedkavých prípadoch dokonca aj ľudí. Samička muchy kladie vajíčka do otvorených rán alebo prirodzených telesných otvorov, kde sa liahnu larvy.

Tie sa zavŕtavajú do živého tkaniva a spôsobujú vážne, často smrteľné poškodenia. Podľa USDA tento škodca kedysi spôsoboval straty v hodnote 50 až 100 miliónov dolárov ročne len v juhozápadných štátoch USA, kým nebol v 60. rokoch minulého storočia vyhubený.

Nedávny výskyt muchy v Mexiku neďaleko hraníc USA, však spustil poplach. V máji 2025 USDA zareagovalo okamžitým zastavením dovozu živého dobytka, koní a bizónov cez južnú hranicu USA, aby zabránilo šíreniu škodcu. Tento krok však nebol dostatočný na zastavenie postupu muchy, ktorá sa šíri aj kvôli nelegálnemu presunu dobytka a zmenám v krajine, ako je odlesňovanie.

mucha  na liste
Judy Gallagher/Wikimedia Commons

Sterilné mušky ako zbraň

Odpoveďou na šírenie tohto škodcu je technika sterilných hmyzov, ktorá patrí medzi najúspešnejšie metódy eradikácie škodcov v histórii. Princíp znie jednoducho, no je vedecky sofistikovaný: USDA plánuje chovať miliardy samcov múch NWS, ktoré sú sterilizované pomocou radiácie. Tieto samce potom vypustia z lietadiel nad postihnutými oblasťami v Texase a Mexiku. Keď sa spária s divokými samičkami, tie kladú neoplodnené vajíčka, ktoré sa nevyliahnu. Postupne tak klesne populácia lariev a celá populácia muchy vymrie.

Táto metóda už raz fungovala. V rokoch 1962 až 1975 USA a Mexiko spoločne vypustili viac ako 94 miliárd sterilných múch, čím sa im podarilo škodcu úplne vyhubiť z územia USA. Kľúčom k úspechu je biologická vlastnosť samičiek NWS, ktoré sa pária iba raz za život. Ak sa spária so sterilným samcom, ich reprodukčný cyklus sa preruší. Dnes je táto technika opäť nasadená, no s väčším dôrazom na prevenciu, keďže škodca sa šíri rýchlejšie, než sa očakávalo.

larva muchy
capcvet

Nové továrne na mušky

Súčasný plán USDA je ambiciózny. V južnom Mexiku sa renovuje existujúce zariadenie na chov sterilného hmyzu, ktoré by malo byť plne funkčné do júla 2026. Toto zariadenie bude schopné produkovať 60 až 100 miliónov sterilných múch týždenne, čím zdvojnásobí kapacitu súčasného závodu v Paname, ktorý momentálne produkuje až 100 miliónov múch týždenne.

Okrem toho USDA plánuje do konca roka 2025 otvoriť distribučné centrum v južnom Texase, konkrétne na Moore Air Base v okrese Hidalgo. Toto centrum za 8,5 milióna dolárov bude slúžiť na import a distribúciu sterilných múch z Panamy, kým nebude mexická továreň pripravená.

Budúcnosť boja

Aj keď plán USDA znie sľubne, výzvy zostávajú. Šírenie muchy je podporované nelegálnym presunom dobytka a zmenami v krajine, ktoré uľahčujú jej pohyb na sever. Navyše, súčasná kapacita produkcie sterilných múch je obmedzená, a hoci nové zariadenia v Mexiku a Texase zvýšia objem, úplná eradikácia môže trvať roky. USDA odhaduje, že na udržanie bariéry proti škodcovi bude potrebné produkovať 400 až 500 miliónov sterilných múch týždenne, čo je výrazne viac, ako dokáže aktuálne závod v Paname.

Napriek tomu je táto stratégia považovaná za jednu z najefektívnejších a ekologicky šetrných metód boja proti škodcom. Na rozdiel od pesticídov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie, sterilné mušky cielia len na svoj druh a nezanechávajú žiadne škodlivé stopy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP