Sága USA A Huawei v Brazílii pokračuje. Najnovšie sa americký veľvyslanec v Brazílii nechal počuť, že pokiaľ krajina umožni prístup Huawei do 5G sietí, bude čeliť „následkom“.
Len nedávno sme našim čitateľom priniesli správy, podľa ktorých americká vláda podniká kroky voči Huawei za pomoci nového programu, ktorým chce finančne podporovať krajiny a regióny pri výstavbe telekomunikačných sietí. Tie na oplátku vynechajú zo svojich plánov Huawei a použijú technológie „dôveryhodných“ výrobcov ako je Nokia, Samsung či Ericsson.
Brazília doposiaľ snahy USA ignorovala
Podobným snahám o financovanie čelila aj Brazília, ktorá sa však už do výstavby základnej infraštruktúry 5G pustila, pričom využila hlavne technológiu Huawei. Ako však informujú viaceré svetové weby, vrátane Reuters či Telecoms, USA začala stupňovať tlak. Dôkazom sú slová amerického veľvyslanca pre Brazíliu, Todda Chapmana.
The US embassador to Brazil told the government that if they use Chinese equipment to build their 5G network they will face “consequences.” South America will never be sovereign and free as long as the United States exists. https://t.co/ImCAz9oyym
— Sergio (@binraccooon) July 29, 2020
Ten pre lokálne noviny v súvislosti s použitím technológie Huawei v brazílskej 5G sieti uviedol: „Nepovedal by som, že dôjde k odvetným opatreniam, ale bude to mať následky.“ Ak sa na toto vyjadrenie akokoľvek pozrieme, vždy nám vyjde jedno a to isté – Amerika sa Brazílii vyhráža.
Kým v posledných rokoch sa pozornosť USA sústreďovala hlavne na európskych spojencov, aktuálne sa zdanlivo zamerala na latinskoamerické trhy. Aktuálne sa Američanom darí Huawei podkopávať vo Veľkej Británii či vo Francúzsku, a keďže Brazília je jedna z najväčších ekonomík juhoamerického kontinentu, snaží sa vytvárať tlak aj na tomto trhu.
Čína a Huawei je silným partnerom Brazílie
Zostáva už len otázka, či Brazílčania majú väčšiu kontrolu nad svojou zahraničnou politikou, ako napríklad Spojené kráľovstvo. Krajne pravicový brazílsky prezident Jair Bolsonaro bol dlhoročný čínsky skeptik, no od svojho nástupu do úradu v roku 2019 zaujal voči Pekingu miernejší postoj, hoci stále zostáva spojencom Donalda Trumpa.

Huawei ale v súčasnosti vlastní výrobné haly v Brazílii, ktoré zamestnávajú vyše 2000 ľudí a podporuje miestny ekosystém. Navyše plánuje v Sao Paulo otvoriť ďalší závod, ktorý zamestná vyše 1000 ľudí. Okrem toho je Čína jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Brazílie. Podľa štatistík OEC je Čína najväčším cieľom brazílskeho exportu (26,5 %) a zároveň je aj najväčším dovozcom do krajiny (19,6 %).
Uvidíme teda, či tlak USA smerom k Brazílii bude úspešný. Ak by krajina Američanom ustúpila, mohla by veľa stratiť hlavne vo vzťahu s Čínou. Huawei Brazíliu rovnako tak varoval, že ak jeho technológie odstaví, bude čeliť dlhoročnému zdržaniu pri výstavbe 5G sietí, čo bude zároveň veľmi nákladné.
Huawei

Ericsson sa vehementne zastáva Huawei pri 5G. Stanovil si vlastnú podmienku a zvažuje aj odchod zo Švédska

Prekvapivý prieskum o Slovákoch. Veľkej časti na Google službách nezáleží, naďalej chcú kupovať Huawei

Huawei priniesol na Slovensko špičkové riešenie do officu aj na zábavu. Toto je nový IdeaHub

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ SIS obvinila Huawei, ovplyvňoval politikov na Slovensku. Firma sa bráni, hovorí o poškodení reputácie
