Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Northrop Grumman vykonala prvý kľúčový test nového raketového motora pre balistické strely, ktoré dokážu niesť jadrové hlavice. O teste informuje prostredníctvom tlačovej správy a dodáva aj detaily o zariadení, ktoré sa má stať budúcnosťou jadrového arzenálu Spojených štátov. USA na to majú vážny dôvod.

Nesmierne zastaralé

Raketové inžinierstvo sa v priebehu posledných desaťročí posunulo poriadne vopred a moderné rakety sú s tými staršími prakticky neporovnateľné. Sú efektívnejšie, majú vyššiu nosnosť, výkon, sú bezpečnejšie a navyše, dokážu čoraz spoľahlivejšie pristávať. Americké balistické strely Minuteman III sú však v prevádzke už od 70-tych rokov a je tak pochopiteľné, že ich chce krajina nahradiť čímsi modernejším.

Aktuálne medzikontinentálne strely Minuteman III sú schopné niesť jadrové hlavice W78 a W87, avšak aj napriek neustálej údržbe, vylepšeniam a pravidelným testom, nemôžu dosiahnuť také parametre, ako s modernými kúskami. Firma Northrop Grumman preto vyvíja strely Sentinel, ktoré sa ale dostanú do prevádzky až niekedy v roku 2029 a aj to len za predpokladu, že pôjde všetko hladko.

Strely LGM-35A Sentinel sú zásadnou modernizáciou, ktorá má niesť jadrové hlavice W87 mod 0 a mod 1. V rámci dôležitého testu vykonal Northrop Grumman statický test raketového motora na pevné palivo, ktorý prebehol úspešne a prináša dobré správy pre celý projekt.

Stoja za mnohými projektami

Spoločnosť Northrop Grumman je známa mnohými armádnymi projektami, medzi ktorými je aj vývoj nového neviditeľného bombardéru B-2. Ten má v budúcnosti nahradiť bombardéry B-21, ktoré sa osvedčili aj v boji a dodnes ich žiadna z veľmocí nedokázala prekonať.

Ich dcérska spoločnosť SpaceLogistics LLC zase nedávno dokázala predĺžiť životnosť zomierajúceho satelitu o niekoľko rokov tak, že k nemu vyslala špecializovanú družicu s palivom.

Flexibilný projekt

Ako ďalej vysvetľuje portál Interesting Engineering, zásadnou výhodou programu Sentinel je možnosť dodatočných úprav striel tak, aby dokázali držať krok aj s budúcimi technológiami, ktoré sa neustále vyvíjajú. Sentinel sa skladá z troch stupňov, z ktorých dva vyvíja práve spoločnosť Northrop Grumman s cieľom zvýšiť ich spoľahlivosť, výkon a údajne tiež udržateľnosť.

Northrop Grumman Corporation

Na programe Sentinel pracuje v Spojených štátoch až vyše 10 000 zamestnancov, pričom nie všetci sú zo spoločnosti Northrop Grumman, ktorá projektu velí. USA plánujú prevádzkovať strely Sentinel aspoň do roku 2075 a len za samotný vývoj získala spoločnosť kontrakt v hodnote až 13,3 miliardy amerických dolárov. Ako spomína Ars Technica, vývoj rakiet Falcon 1 a Falcon 9 od SpaceX stál „len“ 390 miliónov USD.

Na projekte sa podieľajú aj ďalšie známe spoločnosti, ako napríklad Lockheed Martin, Honeywell, Aerojet Rocketdyne a mnoho ďalších.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú