Spojené štáty sa chystajú zaviesť do armády nový typ strojov, ktorý navyše dostane inovatívny pohon a nebude produkovať emisie. Ako informuje portál Interesting Engineering, spoločnosť Lockheed Martin uzavrela dohodu s firmou REGENT s cieľom vývoja týchto strojov. REGENT vyvíja elektrické klzáky, ktoré poskytujú nevídané možnosti.

Výnimočné riešenie

Ministerstvo obrany USA dalo najavo, že je potrebné vyvinúť vysokorýchlostné stroje s malou radarovou odrazivosťou a nezávislosťou od letísk a štartovacích dráh. Ministerstvo síce bližšie nešpecifikovalo, o aké stroje by sa malo jednať, avšak práve elektrické klzáky spĺňajú všetky tieto podmienky a ako sa zdá, súkromné spoločnosti si to veľmi dobre uvedomujú.

Výhodou takýchto klzákov je okrem spomínaných vlastností aj kombinácia vysokej rýchlosti s nižšími prevádzkovými nákladmi, ako pri prevádzke lode. Elektrické klzáky REGENT zvládnu prekonať vzdialenosť do približne 290 km, pričom 290 km/h je ich maximálna rýchlosť, teda svoju zásobu elektrickej energie minú pomerne rýchlo.

REGENT

Jedná sa však o priekopníkov v tejto oblasti a je možné aj v blízkej budúcnosti očakávať, že sa dolet týchto strojov poriadne predĺži. Pomôcť môže neskôr aj vodík, ktorý je možné uložiť v oveľa vyššom energetickom množstve, avšak vyžaduje špeciálnu infraštruktúru. Čisto elektrické klzáky dokážu využiť už existujúce doky a prístavy, v ktorých doplnia aj potrebnú elektrickú energiu.

Čoraz viac elektromobility

Elektromobilita sa síce najviac dostáva to autodopravy, avšak ani námorníctvo a letectvo sa jej viac nedokáže vyhnúť. Spoločnosť Yara Norge AS, ktorá sa špecializuje na výrobu hnojív, objednala ešte v roku 2017 autonómnu elektrickú loď Yara Birkeland s batériou o kapacite 7 MWh, čo je ekvivalent zhruba stovky Tesiel Model 3.

Niekoľko módov

Ako vysvetľuje na svojej webovej stránke spoločnosť REGENT, tieto stroje nesú názov Viceroy a do prevádzky majú vstúpiť v roku 2025. Ďalšia generácia batérií má zvýšiť dolet až na 640 km, čo je poriadny skok. Viceroy ponúkne tri módy dopravy a okrem pozemného efektu, vďaka ktorému sa dokážu takéto stroje veľmi dobre vznášať tesne nad hladinou, dokáže plávať aj klasickým spôsobom či dokonca kĺzať časťou trupu.

REGENT

Viceroy unesie 12 pasažierov a dvoch členov posádky, pričom tieto elektrické klzáky sú schopné v nákladnej konfigurácii uniesť až 1 600 kg. Obrovskou výhodou je ale hlučnosť, ktorá je až o 30 dB nižšia v porovnaní s lietadlami či helikoptérami.

REGENT má už dnes na tieto stroje množstvo objednávok a celkovo dosahujú hodnotu až takmer 8 miliárd amerických dolárov, píše firma v tlačovej správe. Elektrické klzáky je podľa nej bez väčších problémov možné integrovať do akejkoľvek flotily a v doprave sú vlastnou kategóriou, aj keď je ich využívanie v dnešnej dobe minimálne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú