V posledných mesiacoch sa čoraz častejšie rozpráva o našej jedinej prirodzenej obežnici. Mesiac ľudí odpradávna fascinoval a ani dnes to nie je inak. Vesmírna agentúra NASA predstavila raketu, ktorá má začať novú éru letov na Mesiac a ani Spojené štáty nezaostávajú – zdá sa, že vláda Donalda Trumpa chce na Mesiaci nielen pristáť, ale aj začať ťažbu, píše portál IFL Science.

Približne pred mesiacom podpísal Donald Trump výkonné nariadenie, ktoré obsahovalo zmienku, že vesmír nie je globálny spoločný majetok všetkých národov. Podľa Spojených štátov je vesmír „jedinečnou doménou ľudskej činnosti a občania Spojených štátov by mali mať právo ťažiť vesmírne suroviny“, napríklad aj na Mesiaci.

Na Mesiaci sa okrem iného nachádza vzácny izotop hélia (hélium-3), ktorý sa používa v jadrových elektrárňach. Na jeho ťažbu by však bolo potrebné mať na Mesiaci vybudovanú sieť základní a výskumných staníc, no ich samotná výstavba by zabrala roky a je otázne, či by sa takáto investícia vôbec vyplatila. Každopádne, zdá sa, že Spojené štáty to s cestou na Mesiac myslia vážne.

Flickr

Americká vláda na čele s Donaldom Trumpom už totiž pracuje na medzinárodnej dohode s názvom Artemis, píše agentúra Reuters. Dohoda je pomenovaná podľa ambiciózneho programu NASA Artemis, ktorý chce dostať ľudí na Mesiac už pred rokom 2024. Hoci táto dohoda ešte nebola oficiálne predostrená iným krajinám, očakáva sa, že v najbližších týždňoch sa začnú rokovania.

Biely dom uviedol, že do úvahy prichádzajú krajiny, ako Kanada, Japonsko či Austrália. Tieto krajiny majú podľa Trumpa podobné záujmy o ťažbu na Mesiaci ako USA. Ruská federácia však nemá byť súčasťou rokovaní, nakoľko Američania v tejto oblasti považujú Moskvu za čoraz väčšieho nepriateľa. Ruská štátna vesmírna agentúra Roskosmos totiž dohodu Artemis kritizovala, Američania sa takto vraj snažia kolonizovať vesmír.

Reuters

To by ale bolo v rozpore s Kozmickou zmluvou z roku 1967, ktorú podpísali vlády vtedajšieho Sovietskeho zväzu, Spojeného kráľovstva a USA. „Kozmický priestor patrí celému ľudstvu a jednotlivé štáty si ho nemôžu nijakým spôsobom privlastniť, či už okupáciou alebo vyhlásením suverenity,“ píše sa v Zmluve.

Spojené štáty teda kolonizovať Mesiac ani iné vesmírne telesá nebudú, no je zarážajúce, že s Ruskom nepočítajú. Práve Rusko je pritom hlavným partnerom NASA na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom