Zatiaľ čo väčšina krajín nemá dostatok územia pokrytý ani signálom novej generácie 5G siete, v oblasti vývoja telekomunikačných technológií už začína ďalší súboj. Spojené štáty tentoraz nechcú ostať nepripravené a voči Číne sa ocitli ako v „studenej vojne“, informuje SMCP. Mnohé technologické spoločnosti už totiž pracujú na ďalšej 6. generácii sietí a práve tu chcú USA Čínu prekonať.

Z vývoja telekomunikačných sietí vyťažia všetci, od poskytovateľov, až po koncových používateľov, ktorí si budú môcť dopriať lepšie možnosti a rýchlejšie pripojenie k sieti. Už od čias 3G sietí zvádzajú medzi sebou najväčšie technologické firmy veľké súboje, ktoré ale bežne nepostrehneme.

Najväčší benefit však pri novej generácii sietí získa ten, kto bude mať vo vývoji náskok. Ako sa ukázalo pri 5G sieťach, dominantné postavenie si uchmatla Čína. Spojené štáty napriek reštrikciám a mnohým obmedzeniam nezabránili tomu, aby sa Huawei dostal na pozíciu jedného z najväčších a technologicky najvyspelejších dodávateľov technológií pre 5G siete. Dokázali však obmedziť jeho dosah.

Súboj medzi USA a Čínou začal. Kto zvíťazí v oblasti vývoja 6G sietí?

Tento raz nechce Amerika nechať nič náhode a usilovne pracuje na novej generácii 6G sietí, kde sa už angažuje aj Čína. Krajina už vypustila s raketou Long March 6 vôbec prvý satelit, aby otestovala prenos signálu v 6G sieti. Stalo sa tak ešte v novembri minulého roka.

Hoci sa teda operátori v mnohých krajinách stále sústredia na budovanie infraštruktúry pre 5G, vývoj 6G sietí naberá pomaly na obrátkach. Oproti 5G sieti pritom bude môcť 6G poskytnúť niekoľkonásobne vyššiu rýchlosť, operovať by mala na omnoho, omnoho vyšších frekvenciách. Vedci pri vývoji skúšajú dosiahnuť prenos dát pomocou frekvencií rádovo v THz (terahertz).

Avšak, nasadenie 6G sietí do praxe ešte chvíľu potrvá, teda skôr niekoľko rokov. Momentálne mnohé krajiny, vrátane Slovenska, zápasia s rozširovaním 5G a na 6G ani len nepomysleli. Ďalšej generácie mobilných sieti by sme sa ale mohli dočkať v reálnom živote o zhruba 9-10 rokov.

Práve výskum a vývoj v tejto oblasti je však kľúčový už dnes a krajina, ktorá bude napredovať najrýchlejšie, získa prevahu. Tu teda narážame na súboj dvoch veľkých rivalov. V USA už v októbri vznikla Next G aliancia pre 6G sieť, do ktorej sa zapojili aj také spoločnosti ako AT&T, Apple, Google a ďalšie firmy.

Na druhej strane je to práve čínsky Huawei, ktorý sa snaží opäť získať náskok. Spoločnosť už dokonca otvorila aj vývojové stredisko pre 6G siete, paradoxne v Kanade. Vývoj 6G sietí teraz leží najmä v teoretickej rovine, kde výskumníci skúmajú jej možnosti a aplikáciu v reálnom svete.

Veľmi zjednodušene povedané však majú 6G siete v budúcnosti pomôcť k prepojeniu všetkých zariadení okolo nás, ktoré by navzájom dokázali komunikovať a predávať informácie teoretickou rýchlosťou až 1 TB/s, teda asi 100-krát rýchlejšie, ako to hypoteticky zvláda 5G sieť.

K dosiahnutiu tak ohromnej rýchlosti a spojenia v 6G sieti však čaká technologické firmy, ktoré pracujú na jej vývoji, ešte veľmi dlhá cesta. Avšak, kto sa chytí vedenia a stane sa lídrom, získa nesmiernu výhodu a náskok pred konkurenciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP