Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) vidí možné úspory verejných financií v zlepšení transparentnosti nákupov informačno-komunikačných technológií (IKT), koordinácii rozvojových a prevádzkových plánov IKT ministerstiev, ako aj vo využívaní služieb vládneho cloudu.

Rezort vicepremiéra Richarda Rašiho (Smer-SD) tak reagoval na výzvu ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby v súvislosti so spomalením ekonomiky ministri prišli s návrhmi, ako šetriť. „Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu sa snaží zavádzať a využívať čo najviac možností a nástrojov na úsporu finančných prostriedkov,“ uviedol rezortný odbor komunikácie a protokolu. Jednou z možností úspory v oblasti informatizácie je podľa rezortu využívanie služieb vládneho cloudu.

Šetrenie v IT oblasti

Namiesto nákupu IT infraštruktúry a licencií nakupujú orgány verejnej moci výpočtový výkon, diskový priestor a cloudové služby,“ uviedol rezort. To by malo zabezpečiť služby vysokého štandardu bez nutnosti opakovane investovať do nových technológií, dodatočných nákladov na školenia pracovníkov nutné pri zmene technológie či do prevádzky a udržateľnosti IT technológií počas celej doby ich životnosti. Ďalší priestor na šetrenie verejných financií vidí ÚPVII v uplatňovaní Koncepcie nákupu IKT pre verejných obstarávateľov, ktorú rezort pripravil.

Nenechaj si ujsť
ÚPVII: Tréning zamestnancov proti kyberútokom je nevyhnutnosťou. Ak ho zanedbáme, škody budú v miliónoch eur

Určuje jasné a kontrolovateľné pravidlá. Obsahuje nové prvky ako napríklad súťaž návrhov, čím sa dosiahne transparentnosť v tendri,“ tvrdí rezort. Koncepcia zároveň zohľadňuje špecifiká pri posudzovaní technológie odborníkmi a rieši aj problematiku závislosti obstarávateľov na dodávateľoch softvéru a týka sa napríklad aj autorských práv k autorským dielam. Možnú úsporu zdrojov ÚPVII vidí tiež v lepšej koordinácii rozvojových a prevádzkových IKT plánov ministerstiev a ústredných orgánov štátnej správy.

Úrad vicepremiéra tiež zabezpečuje strategické plánovanie a strategické projektové riadenie vrátane vypracovania národného strategického investičného rámca. Priorita jednotlivých projektov v rámci investičného plánu je podľa rezortu založená na posúdení hodnoty za peniaze, ktorá hodnotí efektívnosť investície. „Samotná realizácia jednotlivých investičných projektov je v zodpovednosti samotných rezortov a je v záujme všetkých, aby tieto projekty nespomaľovali slovenskú ekonomiku,“ dodal ÚPVII.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom