Zbavovanie sa závislosti na fosílnych palivách je horúcou témou dnešnej doby, kedy sa snaží byť každá spoločnosť ekologická. Od nafty a benzínu tak odvracajú oči nielen výrobcovia áut, ale aj dopravné firmy. Jedna z najväčších kuriérskych spoločností, UPS, teraz obohatila svoj vozový park o elektrické dodávky, ktoré zaujmú najmä jedinečným dizajnom ako od Pixaru.

Nová elektrická dodávka pochádza od spoločnosti Arrival, ktorá na nej spolu s UPS pracovala od roku 2016. Za dva roky vývoja sa podarilo vytvoriť moderné elektrické vozidlo s množstvom skvelých funkcií a roztomilým dizajnom. Nejedného zákazníka tak pri doručenú zásielky táto dodávka poriadne prekvapí. Mnohým sa môže zdať ako by ju navrhlo priamo filmové štúdio Pixar, ktoré má a svedomí aj úspešnú animovanú rozprávku Autá.

Rozkošný a ekologický spôsob dopravy balíkov

UPS do svojich radov priala 35 takýchto elektrických dodávok, ktoré budú v testovacej fáze jazdiť po Paríži a Londýne. Na jedno nabitie zvládnu batérie napájať elektromotor na vzdialenosť až 241 kilometrov, čo je ideálne pre mestské prostredie. Navyše bude výbava obohatená o rôzne asistenčné systémy a bezpečnostné prvky. S nimi bude mať vodič širší zorný uhol, aby tak počas jazdy neohrozil cyklistov. Ďalší z asistentov sa zasa postará o zníženie únavy vodiča. Tieto rozprávkové dodávky začnú brázdiť cesty už koncom tohto roka a pridajú sa tak k flotile elektrických vozidiel, ktorú UPS stále rozširuje.

Nenechaj si ujsť
Vo Švédsku postavili jedinečnú cestu pre elektromobily. Dobíja batérie počas jazdy

Len v Európe a USA spoločnosť využíva až 300 elektrických dodávok a 700 hybridov. Aj tento gigant tak chce naďalej znižovať svoju závislosť na neekologických palivách a radšej staví na čistú elektrinu. Z tohto rozhodnutia UPS má rozhodne radosť aj Elon Musk a jeho Tesla.

Táto kuriérska spoločnosť si totiž u neho predobjednala až 125 kusov elektrického kamióna Tesla Semi. Pre porovnanie si konkurenčné DHL objednalo z tohto nákladiaka 10 kusov a známy FedEx zatiaľ 20 kusov. Záujem o tento nákladiak budúcnosti prejavili aj ďalšie veľké firmy a medzi nimi aj česká Alza. Množstvo objednávok sa však bude časom ešte zvyšovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom