Portál Iflscience upozornil na návrat sondy Hayabusa 2, ktorá so sebou nesie vzorky hornín z asteroidu Ryugu. Sonda sa po dlhých šiestich rokoch od svojho štartu vracia späť na Zem, kde už všetci netrpezlivo očakávajú jej návrat.

Sondu japonskej vesmírnej agentúry JAXA s rozmermi 1,0 x 1,6 x 1,4 metrov a váhou približne 600 kilogramov ešte v roku 2014 vyniesla do vesmíru raketa H-IIA, kde začala svoju 3,5-ročnú cestu k asteroidu Ryugu.

Úlohou celej misie bolo preskúmať asteroid vzdialený viac než 300 miliónov kilometrov a odobrať z neho vzorky. Sonda k asteroidu dorazila 27. júna 2018 a oblietavala ho v bezpečnej vzdialenosti približne jeden a pol roku. Hayabusa 2 počas tejto doby zaistila niekoľko vzácnych vzoriek. Jednotlivé vzorky s hmotnosťou od 0,1 – 10 gramov by mali tvoriť uhlíkové a organické hmoty z povrchu, ale aj z vnútra asteroidu.

Akihiro Ikeshita

Získať vzorky spod povrchu asteroidu sa podarilo pomocou niekoľkých typov projektilov, ktoré sonda na asteroid vystrelila. Prvým typom bol 5-gramový projektil, ktorý pod povrch prenikol rýchlosťou až 300 m/s. Druhým bol 2,5 kg projektil, ktorý do okolia vymrštil okolité horniny, ktoré sa premiešali s hmotou na povrchu.

Sonda následne na krátku dobu pristála na asteroide a vzorky zaistila. Vzhľadom na to, že asteroidy sa vytvorili približne v rovnakom období ako planéty, ale nepodliehali takým zmenám, je vysoko pravdepodobné, že odobraté vzorky poskytnú pre vedcov nesmierne dôležité informácie o vzniku solárneho systému.

Asteroid Ryugu / Zdroj: JAXA

Okrem zberu vzoriek sonda podrobne preskúmala aj povrch asteroidu. Prieskum prebiehal za pomoci modulu Mascot a troch špeciálne upravených roverov s označením Rover-1A, Rover-1B a Rover-2. Rovery, ktorých hmotnosť nedosahovala ani 1 kilogram, boli napájané solárnou energiou a špeciálne upravené, aby sa po asteroide pohybovali odrážaním sa od jeho povrchu.

Rovery vypustili na asteroid v rôznych dátumoch z výšky približne 60 metrov. S výnimkou roverov sa na povrch asteroidu dostal aj modul Mascot, vybavený kamerou, spektrometrom, magnetometrom a rádiometrom. Počas skúmania asteroidu sa sonde podarilo zachytiť aj niekoľko dychberúcich záberov, o ktorých sme už informovali v tomto článku.

Sonda svoju spiatočnú cestu zahájila v roku 2019 a jej predpokladaný návrat je koncom tohto roka. Sonda sa však na Zem nevráti a bude naďalej pokračovať vo vesmírnej misiiVesmírna agentúra JAXA informovala, že cenný náklad, ktorý Hayabusa 2 so sebou nesie, pristane niekde na púšti v južnej časti Austrálie 6. decembra 2020.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP