Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už od minulého roka japonská sonda Hayabusa 2  krúži okolo asteroidu Ryugu, na ktorý vyslala už niekoľko roverov a robotov. Jej misia sa však ešte nekončí, nakoľko jej cieľom je doniesť späť na Zem niekoľko vzoriek z tohto asteroidu, aby ich vedci mohli  preskúmať. 

Sonda sa po prvýkrát dotkla asteroidu 22. februára 2019 a vykonala odber vzoriek. Celkovo sú požadované tri takéto manévre a ako informuje The Verge, začiatkom júla bol vykonaný v poradí druhý odber, o čom sme ťa informovali aj my. Jednotlivé odbery majú hmotnosť od 0,1 – 10 gramov, pričom sú odoberané z rôznych miest.

Nebezpečný manéver

Aj keď sa samotný odber odohral ešte začiatkom júla, až teraz sa z neho podarilo vytvoriť súvislé video, ktoré pochádza z kamery CAM-H. Tú bolo možné nainštalovať vďaka darom verejnosti. Zábery sú približne desaťkrát zrýchlené, nakoľko ide v podstate o fotografie, ktoré sa spojili dohromady. Môžeš vidieť, ako sa tieň postupne približuje k povrchu asteroidu, až kým sa rameno nedotkne povrchu, ktorý potom exploduje a vymrští množstvo prachu a hornín.

Je to hlavne preto, že na rozdiel od prvého pokusu,  v tomto druhom chceli získať vzorky spod povrchu. Horniny tam totiž nie sú vystavené žiareniam a mohli by tak vedcom poskytnúť ďalšie zaujímavé informácie. Miesto odberu pritom nebolo náhodné. Ešte v apríli výbuch na povrchu vytvoril umelý kráter, z ktorého mali byť odobrané vzorky. Sonda však musela čakať na správny moment a na miesto sa vrátila až po opätovnom usadení prachu.

Na mieste boli aj obavy o úspech misie. Hoci sa prvý odber podaril bez problémov, nemusí to zákonite znamenať, že sa rovnako skončia aj tie ďalšie. Našťastie sa všetko nakoniec podarilo, aj keď na prvý pohľad môže video pôsobiť hrozivo. Návrat sondy je naplánovaný na jeseň tohto roka, pričom niekedy na konci budúceho roka by sa mala dostať späť na Zem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú