Eletrické motorky patria stále medzi nie príliš atraktívnu sféru elektromobility, ale aj napriek tomu existuje niekoľko zaujímavých kúskov, ktoré stoja za pozretie. Nedávno sa k nim pridal aj fínsky startup Verge Motorcycles, ktorého najnovší model Verge TS zaujme krásnym dizajnom, výkonným motorom v zadnom kolese či dojazdom 300 km. Na tému upozornil portál Electric Hunter.

Priama konkurencia pre Harley-Davison

Fínsky startup Verge Motorcycle nedávno odhalil svoj nový model elektrickej motorky Verge TS a predstavuje tak priamu konkurenciu pre známy Harley-Davison a jeho LiveWire, ktorý však v niektorých aspektoch poriadne predbieha. Okrem nádherného futuristicky tvarovaného dizajnu totiž ponúka poriadny výkon a dojazd, za ktorý sa nemusí hanbiť.

Azda najzaujímavejšou časťou tohto stroja je jeho elektromotor. Ten je vložený priamo do ráfika zadného kolesa a na pohon motorky teda nie sú potrebné žiadne prevodové reťaze a starosť nebude ani o výmenu oleja.

Motor dodáva výkon na úrovni 80 kW (107 koní) a krútiaci moment 1 000 Nm, vďaka čomu dokáže Verge TS zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej ako 4 sekundy. Maximálna rýchlosť motorky je 180 km/h.

A dojazd? Verge TS podľa oficiálnych informácií zvládne až 300 km pri jazde v meste a 200 km na diaľnici, čo je oproti 158 km u motorky LiveWire poriadny náskok.

Elektrická motorka nesklame ani pri nabíjaní, pričom dodávaná nabíjačka naplní kapacitu z 0 na 100 % za 4 hodiny, avšak s rýchlym DC nabíjaním to potrvá len 45 až 50 minút.

Cena zamrzí, ale stále podkopáva konkurenciu

Verge TS je momentálne k dispozícii prostredníctvom predobjednávok s 2 000 € zálohou, pričom celková cena elektrickej motorky činí 24 990 €.

Pochopiteľne ide o veľkú sumu peňazí a tento stroj nie je naozaj pre každého, ale treba povedať, že pri porovnaní s podobnými modelmi, ako práve LiveWire od Harley-Davison, ktorý ťa vyjde na približne 27 860 €, nejde o prestrelenú sumu.

Na druhej strane oproti lacnejším kúskom od firmy Zero Motorcycles, ktoré začínajú už na sumách menších než 10 000 €, je to stále násobne väčšia cena.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom