Vedenie Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra Slovenskej akadémie vied sa dohodlo s Patrikom Tkáčom a jeho platformou DiuasAi na poskytnutí daru 150 000 eur Jazykovednému ústavu Ľ. Štúra, SAV.

Dar bude použitý na vedecký výskum v oblasti veľkých jazykových modelov a generatívnej umelej inteligencie s dôrazom na slovenský jazyk, v ktorom výskumníci a výskumníčky ústavu využijú svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti spracovania prirodzeného jazyka a budovania veľkých jazykových databáz.

Jazykové modely vytvorené v rámci výskumu budú zverejnené ako otvorené dáta, pod licenciou umožňujúcou ich využitie vedeckou a odbornou komunitou, vrátane prípadného komerčného použitia.

,,Nachádzame sa vo fáze, kedy víziu premieňame na konkrétne kroky. Chceme rozvíjať vlastný tím, ale tiež budeme postupovať nadväzovaním spoluprác s rôznymi segmentmi, ktoré v tejto novej interdisciplinárnej oblasti môžu priniesť to najlepšie z najlepšieho. Spolu s JÚĽŠ SAV chceme tiež poukázať na nevyhnutnosť spolupráce súkromného a vedeckého sektora, čo vytvorí pre nás väčšie šance presadiť sa v tomto odvetví s obrovským rozvojom a konkurenciou aj z prostredia nášho malého štátu,“ uzavrel.

,,Počítače dávno prenikli do nášho každodenného života, mnoho rutinných ľudských činností dokážu plne nahradiť, pričom sú často rýchlejšie, presnejšie a neúnavné – na to sme si už plne zvykli. Spracovanie prirodzeného jazyka, či už jeho rozpoznávanie alebo tvorba, bolo donedávna jednou z tradičných oblastí, ktoré zanovito odolávali kompletnej digitalizácii. Práve prebiehajúca revolúcia v NLP otvára nové obzory, nové možnosti a ak posledné štvrťstoročie bola umelá inteligencia stále vzdialená 20 rokov v budúcnosti, teraz je možno už za dverami.“ povedal RNDr. Radovan Garabík, odborný garant projektu z JÚĽŠ SAV.

Spojenie so súkromným mimovedeckým priestorom je pre náš ústav užitočné aj z toho hľadiska, že sa prostredníctvom takýchto spoluprác naše teoretické a odborné poznatky z oblasti umelej inteligencie a spracovania prirodzeného jazyka (NLP – natural language processing) naozaj dostanú k verejnosti a budú prospešné aj v bežnom živote„ dodáva doc. Mgr. Gabriela Múcsková, PhD., riaditeľka JÚĽŠ SAV.

Patrik Tkáč sa už niekoľko rokov venuje výskumu a vývoju umelej inteligencie a jej aplikácii do bežného života. Víziou je vytvorenie plnohodnotného asistenta, ktorý dokáže zjednodušiť život ľuďom v pracovnej, ale aj súkromnej oblasti a ktorý bude s človekom komunikovať prirodzene, bez potreby akéhokoľvek programovacieho jazyka.

Jedným z prvých príkladov, kde sa bežní ľudia s takýmto asistentom môžu stretnúť v praxi, je robot Jarvys . S niektorými jeho funkciami sa majú možnosť zoznámiť zákazníci predajne potravín Od našich v Devíne. Je to akési ,,laboratórium“, v ktorom sa mnohé funkcionality robota skúšajú. Ide však len o povestnú viditeľnú špičku ľadovca, výskumu, ktorému sa tím vývojárov venuje.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú