Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Umelá inteligencia má obrovské predpoklady na to, aby nám v budúcnosti vedela uľahčiť život, prípadne pomôcť tam, kde ľudské možnosti končia. Každý týždeň sa z tejto oblasti dozvedáme nové zaujímavé správy a jedna taká je tu aj teraz. NASA v spolupráci so spoločnosťou Google objavila novú exoplanétu, ktorú doteraz prehliadali.

Všetko to pritom začalo úplnou náhodou, keď Christopher Shallue, softvérový inžinier a výskumník spoločnosti Google a Google AI, vyhľadával informácie o exoplanetách s veľkými dátovými súbormi a narazil na misiu Kepler. Tá pozostáva z 35 000 údajov o možných planetárnych signáloch.

Sľubný nástroj pri hľadaní signálov zo vzdialených svetov

Aby mohlo k nejakému objavu vôbec dôjsť, museli byť počítače najprv vycvičené, aby tieto exoplanéty vedeli identifikovať. V údajoch z teleskopu Kepler zisťovali zmeny v nepatrnom zmene jasu hviezd, keď okolo nich obiehala planéta. Daný program bol pritom inšpirovaný spôsobom, akým sa v našom mozgu spájajú neuróny. Umelá inteligencia sa spočiatku učila už na objavených signáloch (15 000), kde dosiahla úspešnosť až 96%.

Nenechaj si ujsť!
NASA prekvapuje. V našej slnečnej sústave sa nachádza deviata planéta, ktorá je prvou svojho druhu

Nakoniec to prinieslo svoje ovocie v podobe objavu ôsmej planéty, v sústave Kepler-90. Novoobjavená planéta Kepler-90i je tvorená z veľkej časti skalami a jej povrchová teplota dosahuje až 400 stupňov Celzia. Spôsobené to je hlavne kvôli malej vzdialenosti od jej hviezdy, ktorá je na úrovni Merkúru. Z toho vyplýva aj relatívne krátky ‚‚rok,’’ ktorý v tomto prípade trvá len 14,4 zemského dňa.

‚‚Ako sme očakávali, existujú zaujímavé objavy, ktoré sa nachádzajú v našich archívnych údajoch z teleskopu Kepler. K ich odhaleniu bol potrebný len správny nástroj alebo technológia,’’ vyjadril sa Paul Hertz, riaditeľ oddelenia astrofyziky v spoločnosti NASA. ‚‚Hviezdny systém Kepler-90 je ako mini verzia našej slnečnej sústavy. Máte malé planéty blízko pri hviezde a tie väčšie ďalej, len to je všetko oveľa bližšie,’’ doplnil Vanderburg, astronóm NASA.

Nebol to však jediný objav. Okrem toho objavili v systéme Kepler-80 v poradí šiestu planétu. Kepler-80g má približne veľkosť Zeme a je súčasťou ďalších štyroch planét, ktoré sa navzájom udržujú pomocou vlastnej gravitácie.

Strojové učenie a hlavne tento výskum ukazuje, že neurónové siete sú sľubným nástrojom pri hľadaní ďalších takýchto planét. ‚‚Tieto výsledky dokazujú trvalú hodnotu poslania misie Kepler. Nové spôsoby hľadania sľubujú, že aj naďalej prinesú významný pokrok v našom chápaní planetárnych systémov okolo iných hviezd. Som si istá, že v našich údajoch je ešte mnoho planét, ktoré stále čakajú na odhalenie,’’ povedala Jessie Dotsonová, vedúca výskumu misie Kepler. Shallue a Vanderburg majú teraz v úmysle aplikovať svoju neurónovú sieť na celý súbor z Keplerovho teleskopu, ktorý obsahuje viac ako 150 000 hviezd.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú