Naša slnečná sústavu už deväť planét mala. Bolo ňou Pluto, no na základe dohody ju vylúčili. Podľa NASA je tu však ďalšia planéta, ktorej prítomnosť by vysvetľovala mnoho vecí.

NASA to oznámila vo svojej tlačovej správe začiatkom tohto mesiaca. Jej existencia zatiaľ nie je potvrdená, nakoľko ju nie je také ľahké nájsť. Niektorí vedci sú však absolútne presvedčení o jej existencii.

Vyriešila by sa jedna veľká otázka

Planéta Deväť by mala mať 10-krát väčšiu hmotnosť ako Zem a od Slnka sa nachádza 20-krát ďalej ako Neptún. Za ním (Kuiperovo pásmo) sa momentálne nachádza šesť známych objektov, ktorých obežné dráhy (fialové) majú také výrazné naklonenie, ktoré nie sú bežné a môže ich udržiavať len nejaké vonkajšia sila.

Konstantin Batygin, ktorý je súčasťou tímu snažiaceho sa o nájdenie tejto planéty, tvrdí, že práve tieto obežné dráhy sú jasným dôkazom, že planéta Deväť je skutočná. Jej neprítomnosť by spôsobovala viac otázok ako odpovedí. Doteraz týchto šesť obežných dráh bolo totiž záhadou a jej existencia všetko vysvetlí.

Náznaky o existencii boli už aj v minulom roku

V knihe z roku 2016 Batygin spoločne s Mikeom Brownom podrobne opísali týchto šesť objektov v Kuiperovom páse, ktoré sa správajú zvláštne. Ich elipsoidné dráhy mali rovnaký smer a boli aj rovnako naklonené. Obidva znaky tak deviatu planétu len a len potvrdzujú. Počítačová simulácia, ktorá brala do úvahy aj túto planétu, naznačila, že by mohla ovplyvňovať oveľa viac telies s ešte väčšou náklonnosťou od solárnej roviny, rádovo až o 90 stupňov.

Rovnako sa v Kuiperovom pásme nachádzajú planéty, ktoré okolo Slnka obiehajú v opačnom smere. Na základe týchto objektov astronómovia nazvali deviatu planétu Super Zemou, ktorá by mala byť tvorená skalami. Takéto planéty sú vo vesmírne pomerne bežné, no v našej sústave sa doposiaľ nenachádzala. Jedna z teórií, ako sa k nám dostala hovorí, že mohla byť pritiahnutá Slnkom z inej sústavy.

Momentálne astronómovia pokračujú v intenzívnom hľadaní tejto planéty. Využívajú k tomu teleskop Subaru, ktorý sa nachádza na Havajských ostrovoch. Tento ďalekohľad má byť tým najlepším na hľadanie extrémne vzdialených objektov. Vesmír je nekonečný a ponúka toho toľko, že si to ani nevieme predstaviť. Toto však môže byť ďalší významný krok k tomu, aby sme aspoň lepšie poznali slnečnú sústavu, v ktorej sa nachádzame.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú