Európska únia už dlhé mesiace upravuje novú smernicu pre ochranu autorských práv na internete. To, čo sa však spočiatku mohlo zdať ako dobrý nápad, ktorým sa ochránia všetky diela, môže priniesť veľký zmätok a problémy, na ktoré doplatia veľkí giganti, ale tiež obyčajní používatelia. Z internetu sa po schválení novej smernice, známej ako Článok 13, môže stať omnoho horšie miesto, no stále je tu šanca tomu zabrániť. 

Smernica o autorských právach bola v Európskej únii naposledy aktualizovaná pred 18 rokmi. Jej úlohou je chrániť autorské práva umelcov, vedcov, ale aj mediálnych spoločností. Po dlhom čase však prišiel návrh nových zmien, ktoré môžu nechať online komunitu na internete vo veľkých problémoch. O všetkom sa pritom rozhodne už o pár týždňov.

Európska únia sa chystá potopiť internet ako ho dnes poznáme

Proti Článku 13 sa vzbúrili všetci ľudia a spoločnosti, ktoré by boli po jeho schválení v ohrození. Účelom tejto smernice je totiž zabrániť porušovaniu autorských práv. Docieliť účinnosť tohto návrhu by pritom bolo možné len aplikovaním filtrov na internete, ktoré by zabránili publikovaniu akéhokoľvek prebratého obsahu bez schválenia jeho autorom. Tieto podmienky by musela splniť každá spoločnosť, ktorá existuje viac ako 3 roky a má ročné tržby vo výške viac ako 10 miliónov eur.

Takéto filtre by vybraný obsah porušujúci autorské práva automaticky vyhľadávali a odstraňovali. To by však viedlo k ďalekosiahlym problémom, ktoré neovplyvnia len napríklad diela youtuberov. Vedci by stratili prístup k verejným prácam, ktoré by mohli využiť pre ďalšie výskumné účely. Filtrovanie obsahu by si pritom nemohlo dovoliť mnoho malých spoločností a tvorcov. Veľké firmy sa však môžu porušeniu tejto smernice vyhnúť, ak budú mať tržby menšie ako 10 miliónov eur ročne a do troch rokov od svojho založenia ukončia činnosť. 

Striktné pravidlá budú platiť pre všetok obsah

V smernici sa však nájdu aj podmienky, ktoré môžu nahrávať do kariet veľkým gigantom zábavného priemyslu. Podľa finálnej podoby návrhu by totiž mala každá online komunita, služba alebo platforma spraviť čo najviac úsilia pre licencovanie všetkého, čo jej používatelia na internet nahrajú. V praxi by tak musel byť odkúpený prakticky všetok obsah chránený autorskými právami, aby neskôr neporušil smernicu po zverejnení jeho autorom. Ťažké časy by však prišli aj v prípade citátov.

Zobraziť celú galériu (2)
The Right Opinion/YouTube

Nenechaj si ujsť
V Nemecku už platí nový zákon proti šíreniu nenávisti a urážok na webe

Text by sme nemohli bez schválenia jeho autorom citovať za žiadnych podmienok, a to ani na nekomerčné účely. O každom úryvku a slovách by tak musel byť oboznámený tvorca, ktorý môže a nemusí udeliť súhlas na citovanie. Žiadať o súhlas pri každom texte by však bolo nesmierne náročné a v mnohých prípadoch aj poriadne drahé. Smernica o ochrane autorských práv už čoskoro vstúpi do európskeho parlamentu, kde sa bude hlasovať o jej schválení.

Zobraziť celú galériu (2)
saveyourinternet.eu

Prvýkrát bude o budúcnosti internetu EÚ rozhodovať od 25. do 28. marca alebo na aprílovom hlasovaní od 15. do 18. apríla. Práve tieto dni budú kritické a rozhodnú o osude obsahu na internete. Táto smernica je totiž historicky jedným z najhorších návrhov, aké kedy EÚ priniesla. Proti schváleniu Článku 13 stále koluje petícia, ktorú doteraz podpísali milióny ľudí. Každý hlas sa počíta a preto ak ani ty nechceš, aby nám únia priniesla takéto zmeny, môžeš proti nim zahlasovať na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom