Ukrajina používa v boji proti ruskej invázii nielen špičkové drony Bayraktar TB2 tureckého pôvodu, ale dokonca aj svoje vlastné drony. Tie sú oveľa menšie, napriek tomu ale majú na konte už desiatky úspešných misií, informuje Interesting Engineering.

Firma vojnových veteránov

Ukrajinský dron dostal názov Pomstiteľ a za jeho výrobou stojí firma UA Dynamics, ktorú založili vojnový veteráni z bojov proti ruskej anexii Krymu. Väčšina informácií o bojovom nasadení drona ostáva utajená kvôli prebiehajúcemu konfliktu, firma sa však o zopár detailov predsa len podelila.

Unesie výbušninu s hmotnosťou cez 2 kg do vzdialenosti približne 45 km, pričom s ním musí letieť aj dron Strašidlo, ktorý zabezpečuje prieskum okolia. Maximálna rýchlosť Pomstiteľa je len okolo 70 km a podľa dostupných informácií ním Ukrajina vykonala už vyše 60 úspešných zásahov len v rámci aktuálneho konfliktu.

Okrem jednej ťažšej bomby môže niesť, podľa DroneDJ, tri menšie nálože a Ukrajina ho používa najmä na zásahy kľúčovej logistiky a infraštruktúry, ako sú napríklad cisterny s palivom, zásoby munície či dôležité elektronické systémy.

Zobraziť celú galériu (1)
UA Dynamics/SamuelFrancisJohnson/Pixabay/Úprava redakcie

Malý a rýchly

Rozpätie krídel je len 2,2 m a do prevádzky je možné ho uviesť v priebehu asi siedmich minút, píše UA Dynamics na svojej webovej stránke. S presnosťou na 4 m a pomerne malými výbušnými náložami je ideálny práve na zneškodňovanie už spomínaných cieľov ako sú muničné či palivové zásoby.

Vďaka svojej veľkosti je tento dron pomerne tichý a jeho útok je vždy prekvapením, pričom po úspešnej misii je možné ho vybaviť novou muníciou a opäť použiť. Maximálne letová hladina sa pohybuje na úrovni 400 m a jedná sa o ideálny stroj pre malé záškodnícke akcie, pri ktorých nie sú riskované životy Ukrajincov.

Pred vojnou nechcela spoločnosť prezradiť, či už dron nasadila v boji. Dnes je však jeho použitie známe a mnohými oslavované, keďže okrem odvahy a odhodlanie ukrajinského obyvateľstva sú to práve stroje a technika ako táto, ktoré im pomáhajú vzdorovať proti jednej z najväčších armád na svete s ohromnou presilou.

Moderná vojna

Drony sú súčasťou moderných konfliktov už niekoľko rokov a do boja sú nasádzané vo všetkých možných veľkostiach. Od upravených civilných dronov sa bojov zúčastňujú aj o niečo väčšie, ako napríklad práve Pomstiteľ, ale aj veľké drony ako turecký Bayraktar či americký MQ-1 Predator.

Baykar

Ukrajina sa bráni čímkoľvek môže a použitie dronov jej naďalej umožňuje aj fakt, že Rusko ešte stále nezískalo pod absolútnu kontrolu ukrajinský vzdušný priestor. Simulácia rusko-ukrajinskej vojny, ktorú vyhotovili v podobe počítačovej hry ešte pred začatím konfliktu Spojené štáty, predpokladala veľmi rýchlu leteckú nadvládu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP