Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Teórie o tom, že veľká časť hoaxov a dezinformácií z pochybných webov, ktoré sa šíria aj na slovenskom internete, sú dielom tzv. hybridnej vojny, boli už niekoľkokrát potvrdené.

Najnovšie odhalenie prinášajú tajné služby na susednej Ukrajine, ktorá musí čeliť čoraz väčšiemu tlaku Ruska. Vojenský konflikt je podľa mnohých expertov doslova na dosah, no netreba opomeuť ani „usilovnú prácu“ proruských trollov, ktorý robia škody v rámci spoločnosti aj bez jediného výstrelu. O téme písal Startitup.

Tísice falošných profilov, desiatky podozrivých skupín

Ak si niekedy, napríklad na Facebooku, narazil na falošný profil, vôbec nemusel byť dielom náhodných znudených používateľov tejto najrozšírenejšej sociálnej siete. Za tisíckami podobných falošných profilov na Ukrajine mohli byť aj traja mladí muži z mesta Ľvov. Ovplyvňovať verejnú mienku a šíriť záujmové informácie pomocou vytvorených falošných účtov bola ich práca na plný úväzok.

Kyberšpecialisti SSU odhalili a rozobrali dve farmy robotov vo Ľvove s celkovou kapacitou 18 000 falošných účtov… Podľa predbežných informácií organizátori z Ruska dohliadali na správcov robotických fariem,“ uvádza sa v tlačovej správe SSU.

Portál Vice cituje, že zásahová jednotka zozbierala dve GMS brány na pripájanie do mobilných sietí aj bez vloženia každej SIM do nového mobilu, 3 000 SIM kariet, notebooky a účtovné záznamy.

Rozmazané kartičky, ktoré vidíš na fotografiách, sú práve desiatky SIM kariet. „Sú to obľúbené nástroje pre hackerov a iných počítačových zločincov, ktorí ich môžu použiť na správu niekoľkých telefónnych čísel,“ vysvetľuje čitateľom magazín.

Security Service of Ukraine

Bežná prax

Informácie Ukrajinskej tajnej služby o tom, že muži boli riadení z Ruska, pochopiteľne treba zatiaľ brať s rezervou. Každému je však jasné, že podobná operácia na plný úväzok sa nedá rozbehnúť v domácich podmienkach – už len vzhľadom na hardvér za niekoľko tisíc eur, v tomto prípade možno skôr desiatky tisíc rubľov.

Ukrajinci rozbili megafarmu Rusmi platených trollov. Mali takmer 20 000 profilov a vyrábali hoaxy

Často sú rovnaké aj témy, ktoré takéto falošné profily zdieľajú – nepravdy o očkovaní, zámeroch americkej armády na území iných štátov, až po klamstvá o oficiálnych politických predstaviteľoch krajiny. Má sa za to, že takáto činnosť má najmä znižovať dôveru vo verejné inštitúcie či aktuálnu politiku krajiny.

Pri takýchto scenároch sa totiž k moci ľahšie dostávajú extrémisti či populisti, u ktorých už prozápadné smerovanie nie je tak silné, alebo je ich ľahšie „presvedčiť“, aby spolupracovali na zámeroch iných krajín.

V tomto prípade však Kremeľ akékoľvek zapojenie poprel.

Na vlastné oči aj zo Slovenska

Sfalšovaným informáciám z Ukrajiny alebo východného frontu sa v rozsiahlom výpočte takýchto prípadov venoval aj Startitup. Bežnou praxou sú napríklad prezdieľavané fotografie s konkrétnymi obvineniami, ktoré však dokázateľne pochádzajú z iného miesta planéty a udalosti na nich zachytené sa odohrali v úplne inom čase.

Správu o rozbití ukrajinskej trollej farmy si všimol aj tajomník ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Martin Klus. „Aj títo majú mať podľa vás na sociálnych sieťach slobodu prejavu? Ja si to nemyslím a tlieskam Ukrajine za odhalenie farmy prokremeľských trollov. Prijímam tipy, v akom meste majú centrálu na Slovensku,“ napísal na svoj Facebook.

Klus si však do hľadáčika zobral aj samotný Facebook. „Inou stránkou veci je, že po tomto odhalení by sa už konečne aj sociálne siete mali prestať tváriť, že sa nič nedeje. A ak podobným praktikám konečne nezamedzia, budeme musieť v EÚ ešte tento rok nájsť spôsoby, aby nám ich biznismodel nezničil našu slobodu a demokraciu“.

Zrejme tak narážal na články, kedy médiá správu spoločnosti Meta (prevádzkovateľa sociálnej siete Facebook) pre intestorov interpretovali tak, že Facebook a Instagram, vďaka stále nedoriešeným pravidlám a zákazu transferu citlivých dát o používateľoch z EÚ, teoreticky môžu ukončiť ponúkanie svojich služieb na starom kontinente.

Odpoveď politických špičiek z EÚ však bola jasná – ak by Facebook zo dňa na deň skončil, vôbec by nám to nevadilo. Práve naopak, možno by sme žili zdravšie a nájsť skutočnú pravdu by bolo opäť o niečo jednoduchšie.

Aj tento prípad len dokazuje, že Facebook má proste problém. Kto by chcel investovať do firmy, ktorá pomáha šíriť toxický obsah? A kto by ju chcel naďalej používať? Podľa počtu používateľov a pohľadu na hodnotu akcií sa zdá, odpoveďou je v oboch prípadoch „čoraz menej ľudí“. Navyše sa zdá, že firma Meta aktuálne vsádza len na jednu kartu v podobe Metaverse.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú