Spojené štáty americké sa rozhodli podporiť Ukrajinu ďalšou armádnou technikou a muníciou v hodnote 820 miliónov amerických dolárov (786 mil. €). Okrem iného dostane krajina napadnutá Ruskom aj špičkové obranné raketové systémy NASAMS, ktoré dokážu zostreliť takmer akýkoľvek vzdušný cieľ, informuje Interesting Engineering.

Hromada munície

Kontrakt Pentagonu zaručí dodanie až 150 000 delostreleckých nábojníc pre 150 mm batérie a množstvo ďalšej techniky. Aj keď sa síce zdá, že je toto číslo obrovské, v skutočnosti nie je problém takéto množstvo munície vo vojne proti Rusku, ktoré sa momentálne spolieha viac na kvantitu ako kvalitu, minúť.

Azda najdôležitejšou súčasťou novej podpory sú ale obranné raketové systémy NASAMS (Národný/Nórsky pokročilý raketový systém zem-vzduch), ktorých termín dodania zatiaľ známy nie je. Nie je verejné ani množstvo týchto systémov, ktoré má armády Ukrajiny do svojich efektívnych a šikovných rúk dostať.

NASAMS je v prevádzke od roku 1998 a na základe dostupných informácií nie je možné určiť, ktorú generáciu a prevedenie Ukrajina dostane. Môžu tak získať staré skladové zásoby, ale aj tie najnovšie a najšpičkovejšie verzie podobne, ako napríklad v prípade tajných dronov od Pentagonu, ktoré dovtedy neboli použité v boji.

Problém väčšiny cieľov

Podľa Dmitrija Stefanoviča, ruského odborníka na zbraňové systémy, je takýto systém silným nepriateľom pre väčšinu ruských leteckých objektov, možno s výnimkou najmodernejších stíhačiek Su-57, ktorých množstvo je aj tak možné spočítať na prstoch a hypersonických striel Kinžal či Oniks, ktoré sú pre NASAMS príliš rýchle a takisto ich Rusko nemá tak veľa, ako oveľa pomalších zbraní.

Kongsberg/Flickr

Oveľa ťažšie to ale budú mať staršie stíhačky či helikoptéry, ktoré tvoria drvivú väčšinu ruského letectva a tiež pomalšie strely, ako napríklad Kaliber. NASAMS je vysoko efektívny aj proti dronom, ktoré Rusko nevyužíva ani zďaleka v tak efektívnej miere, ako Ukrajina a to najmä vďaka tureckým dronom Bayraktar či samovražedným dronom z USA.

„Tento systém, vyrobený v spolupráci s Nórskom a USA, je systémom NATO, takže je pre nás dôležité začať pracovať na tom, aby sme pomohli Ukrajine prejsť zo systému sovietskeho typu a predstavili im niektoré moderné technológie,“ vyhlásil podľa DefenseNews odborník na obranu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú