Slovenská polícia znova prejavuje záujem o drony, ktoré využije pri svojej činnosti. Po poslednom nákupe vlani, kedy nakúpila desiatky dronov DJI, bolo prednedávnom zverejnené ďalšie oznámenie o nákupe 3 dronov v zákazke za takmer 70 000 €. Tentokrát chce polícia trojicu špeciálnych dronov, ktoré sú vybavené špičkovými technológiami.

Polícia nakúpi profesionálne drony

Nákup 3 skladacích minikvadrakoptér bude obsahovať zakúpenie troch kompletov dronov. Podľa stanovených požiadaviek Ministerstva vnútra SR, ktoré verejné obstarávanie zverejnilo, dostane polícia tri komplety dronov s úplným vybavením a náhradnými batériami či súčiastkami.

freepik / Facebook

Predpokladaná hodnota nákupu polície bola stanovená na 69 548,36 eur bez DPH. Podľa požiadaviek ministerstva má záujemca o predloženie ponuky poskytnúť drony v prenosných kufríkoch, pričom každý komplet má obsahovať okrem tela dronu aj 2 podvozky, 4 páry vrtúľ, 2 inteligentné batérie Li-Ion o kapacite 5935 mAh pre drony a 1 batériu o kapacite 4920 mAh pre diaľkový ovládač, spolu s ďalším príslušenstvom.

Podmienkou zákazky je tiež dodanie pamäťových kariet, na ktoré budú vyhotovené záznamy ukladané. Polícia preto požaduje spolu s dronmi aj microSD karty s veľkosťou 16 GB, 64 GB, 128 GB a 512 GB. Súčasťou nákupu sú aj tri multisenzorové kamery s termovíziou a 3D laserový skener s kĺbovým závesom a stabilizáciou.

Podmienky spĺňa špeciálny dron DJI

Podmienky a špecifikácie by mohol spĺňať dron DJI Matrice 300 RTK, ktorý poskytuje parametre požadované políciou. Jedná sa o špeciálny dron určený pre profesionálne využitie, ktorý umožňuje operovať až na vzdialenosť 15 km pri dobe letu na jedno nabitie batérie počas 55 minút. Dron zvláda fungovanie aj v extrémnych podmienkach pri teplote od -20 °C do 50 °C.

Lietať dokáže maximálnou rýchlosťou 23 m/s. 9 kilogramový stroj si môžu zákazníci prispôsobiť podľa svojich potrieb a pre konkrétne využitie. Konštrukcia dronu pojme až 3 rôzne ďalšie zariadenia o celkovej hmotnosti najviac 2,7 kg.

DJI

Takéto profesionálne drony by mohla potom polícia využiť napríklad pri záchranných alebo pátracích akciách. V praxi sa bežne používajú v rôznych odvetviach priemyslu, kde pomáhajú taktiež pri inšpekciách výškových komínov alebo vedení vysokého napätia.

Slovenská polícia však kupovala drony aj vlani na jeseň, kedy obstarala 35 kusov dronov DJI Mavic 2 Zoom za 50 000 eur. Viac detailov sme priniesli v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP