Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prístup technologických gigantov ako Google, či Facebook k politikom býva často kontroverzný. Aj napriek porušovaniu komunitných pravidiel taká najväčšia sociálna sieť sveta neraz nezasiahla, a hoci sa snažila „napraviť“, často už bolo neskoro.

Svojim spôsobom dokáže obmedziť vyhľadanie a šírenie informácií aj Google, čo chcel využiť asistent slovenského europoslanca Milana Uhríka (Republika). Radovan Fašung požiadal Google o ukrytie informácií o jeho minulosti z výsledkov vyhľadávania, informoval Denník N. Na istý čas sa mu to aj podarilo, neskôr to však Google zvrátil.

Dostal sa k boku europoslanca a chcel ukryť extrémistickú minulosť

Práve Denník N začiatkom roka 2019 odhalil autora a správcu facebookovej skupiny AntiSoros, ktorá vo veľkom šírila antisemitické príspevky, spolu s dezinformáciami a nenávistnými prejavmi. Hoci sú takéto príspevky porušením komunitných pravidiel Facebooku, ten, ako mnohokrát predtým, sa nemal príliš k činu, aby šírenie takýchto správ obmedzil.

Bolo to ešte v časoch, kedy sa sieť verejne nezaviazala k potlačeniu takýchto nenávistných prejavov. K tomu došlo aj vlani, kedy sám Mark Zuckerberg informoval, že Facebook bude trestať antisemitické príspevky a posty popierajúce holokaust. O dezinformáciách nehovoriac. V tomto smere sa Facebook snažil postupom času zlepšovať, no vôbec mu to nešlo tak, ako by verejnosť čakala.

Freepik

Uhríkov terajší asistent, Radovan Fašung, šíril takéto príspevky na stránke AntiSoros od roku 2017. Podľa Denníka N nebolo až do roku 2019 známe, kto za stránkou stojí. Až neskôr Denník N informoval, že to bol práve Fašung, ktorý zdieľal verejne takéto prejavy.

Fašung, ktorý teraz pracuje ako asistent bývalého podpredsedu strany ĽSNS a terajšieho europoslanca a predsedu strany Republika, zrejme nebol na svoju minulosť hrdý. Po boku politika sa extrémizmus javí ako veľké riziko, ktoré môže vzniesť množstvo pochybností a obvinení.

Google mu spočiatku vyhovel, nie však nadlho

Hoci Uhrík podľa vyjadrenia pre Denník N uviedol, že v minulých aktivitách svoju terajšieho asistenta problém vôbec nevidí,  sám Fašung sa rozhodol, že sa pokúsi svoju protižidovskú a extrémistickú minulosť z verejného hľadáčika ukryť. A kde by mohol začať lepšie, než u samotného Googlu. Uhríkov asistent tak veľkého technologického giganta požiadal, aby takéto informácie o ňom z vyhľadávania stiahol.

NEPREHLIADNI
Trump sa vzoprel sociálnym sieťam a Google v absurdnej žalobe

Google mu vyhovel a výsledkom toho bolo aj to, že kritický článok Denníka N, ktorý o Fašungovej minulosti a aktivitách informoval, bol vo vyhľadávaní ukrytý. Spoločnosť to odôvodnila „ochranou súkromia“ aj napriek tomu, že text neobsahoval žiadne citlivé informácie. Fašungovi sa tak podarilo skryť kritický článok a stiahnuť ho z očí verejnosti, ktorá ho už podľa jeho mena nenašla. Nie však nadlho.

Denník N sa voči rozhodnutiu Googlu odvolal a ten sa zasa postavil na jeho stranu. Článok o Fašungovi bol tak opäť obnovený a zaradený do vyhľadávania. Verejnosť tak môže naďalej preskúmať minulosť Uhríkovho asistenta.

Ostáva však len veriť, že sa jeho nápadom neinšpirujú ďalší extrémisti, ktorí budú chcieť „ututlať“ na internete svoje činy. Našťastie, nemusí sa im to nakoniec vôbec podariť.

Google sa umúdril, Facebook zaostáva

Hoci je sloboda slova dnes braná ako samozrejmosť, hranice musia jednoducho existovať. Dnes už Fašungova stránka AntiSoros vo vyhľadávaní na Facebooku nefiguruje, a verejnosti tak ostala aspoň „spomienka“ na jeho minulosť v podobe novinárskych článkov, aké priniesol aj Denník N. Google sa mohol spočiatku zachovať prekvapivo, no nakoniec sa umúdril.

Nanešťastie to však nemusí platiť v prípade takého Facebooku, ktorý sa mnohokrát najprv neumúdri a potom sa ani nezachová tak, ako by mal. Výsledkom toho sú stále šíriace sa dezinformácie, hoax a nenávistné prejavy, ktoré v uplynulých rokoch stúpajú rýchlym tempom. Stránky a skupiny sa Facebook snaží regulovať, no ako sme doteraz mohli vidieť, často mu to vôbec nejde.

Freepik (Úprava redakcie)/TASR - Jakub Kotian

Podobný scenár potom dlho platil aj pre politikov, ktorí mali na sieti pomyselnú „ochrannú ruku“ a mnohokrát neboli trestaní ani za príspevky, ktoré by platforma v iných prípadoch už dávno stiahla.

Facebook mal od roku 2016 zavedenú všeobecnú výnimku zotrvania na platforme pre obsah zaujímavý pre médiá, ak verejný záujem prevyšuje škody, ktoré by mohol spôsobiť, informovala agentúra SITA.

NEPREHLIADNI
Slováci veria dezinformáciám zo sociálnych sietí, mnohým chýba kritické myslenie

Firma politickú výnimku odôvodnila tým, že prejavy politických lídrov vo svojej podstate zaujímavé pre médiá a vo verejnom záujme, aj keď sú urážlivé, šikanujú alebo sú iným spôsobom kontroverzné. Facebook zakročil až v krajných prípadoch, čo sme mohli vidieť napríklad v prípade „liečebného“ videa od Mariána Kotlebu, ktorý liečil koronavírus vodkou a sirupom proti kašľu.

Aj toto sú však dôkazy toho, že technologické firmy ako Google, Facebook a mnohé ďalšie nesú na svojich pleciach obrovskú zodpovednosť za to, akým príspevkom otvoria cestu do svojej platformy. Čo sa ale raz dostane na internet, to tam už zostane a nepomôže ani urputné snaženie o vymazanie nelichotivej histórie, ktorá by mohla uškodiť napríklad politickým cieľom jednotlivcov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú