Budúci rok nás čaká obrovská evolúcia interných pamätí smartfónov. Za posledné roky sa kapacita zvyšovala postupne z 8 na 16, 32, 64, 128 a dokonca aj na 256 GB. V budúcom roku sa priprav na nové veľmi rýchle a veľké pamäte UFS 2.1!

Kým pred pár rokmi sa nám o 128 GB úložiskách v smartfónoch ani nesnívalo, budúci rok to bude iba zlomok z dostupnej kapacity. Na scénu totiž prídu nové úložiská typu UFS 2.1, ktoré ponúknu kapacitu neuveriteľných 512 GB. Poriadne naberú aj na rýchlosti a podľa prvých informácií by mali dosahovať až 50 000, respektíve 40 000 IOPS (vstupno/výstupných operácií za sekundu). Pre porovnanie, súčasné UFS zvládajú 19 000/14 000 IOPS. Úložiská typu UFS použil ako prvý Samsung Galaxy S6, čím priniesol oveľa lepšie rýchlosti čítania a zápisu ako eMMC.

ufs 2.1
zdroj fotografie: Samsung

nenechaj si ujsť
Popredný predstaviteľ Huawei tvrdí, že 6 a 8 GB RAM je zbytočný luxus

Staršia technológia eMMC 5.1 je momentálne používaná najmä vo smartfónoch strednej a nižšej triedy. Aby si mal predstavu o ohromnej rýchlosti nových UFS 2.1, tak si predstav, že sú trikrát rýchlejšie ako spomínané eMMC 5.1. Očakáva sa, že eMMC technológia bude vo veľkom nahradená novšou UFS do piatich rokov.

ufs 2.1

Porovnanie rýchlosti UFS 2.0 a eMMC 5.1

zdroj fotografie: MIUI

Za týmito pamäťami stojí spoločnosť Silicon Motion Technology. Okrem zvýšenia rýchlostí sa jej podarilo aj zväčšiť kapacitu úložného priestoru. Budúci rok by sme si teda mohli zaobstarať smartfón pokojne aj s 512 GB úložiskom. Ich výroba začne neskôr v tomto roku, pričom zatiaľ sú testované vybranými OEM partnermi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom