Budúci rok nás čaká obrovská evolúcia interných pamätí smartfónov. Za posledné roky sa kapacita zvyšovala postupne z 8 na 16, 32, 64, 128 a dokonca aj na 256 GB. V budúcom roku sa priprav na nové veľmi rýchle a veľké pamäte UFS 2.1!

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Kým pred pár rokmi sa nám o 128 GB úložiskách v smartfónoch ani nesnívalo, budúci rok to bude iba zlomok z dostupnej kapacity. Na scénu totiž prídu nové úložiská typu UFS 2.1, ktoré ponúknu kapacitu neuveriteľných 512 GB. Poriadne naberú aj na rýchlosti a podľa prvých informácií by mali dosahovať až 50 000, respektíve 40 000 IOPS (vstupno/výstupných operácií za sekundu). Pre porovnanie, súčasné UFS zvládajú 19 000/14 000 IOPS. Úložiská typu UFS použil ako prvý Samsung Galaxy S6, čím priniesol oveľa lepšie rýchlosti čítania a zápisu ako eMMC.

ufs 2.1
zdroj fotografie: Samsung

nenechaj si ujsť
Popredný predstaviteľ Huawei tvrdí, že 6 a 8 GB RAM je zbytočný luxus

Staršia technológia eMMC 5.1 je momentálne používaná najmä vo smartfónoch strednej a nižšej triedy. Aby si mal predstavu o ohromnej rýchlosti nových UFS 2.1, tak si predstav, že sú trikrát rýchlejšie ako spomínané eMMC 5.1. Očakáva sa, že eMMC technológia bude vo veľkom nahradená novšou UFS do piatich rokov.

ufs 2.1

Porovnanie rýchlosti UFS 2.0 a eMMC 5.1

zdroj fotografie: MIUI

Za týmito pamäťami stojí spoločnosť Silicon Motion Technology. Okrem zvýšenia rýchlostí sa jej podarilo aj zväčšiť kapacitu úložného priestoru. Budúci rok by sme si teda mohli zaobstarať smartfón pokojne aj s 512 GB úložiskom. Ich výroba začne neskôr v tomto roku, pričom zatiaľ sú testované vybranými OEM partnermi.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
22%
Páči sa mi to
11%
Chcem to
67%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
 • peterpan

  wau! 512gb- pol terabajtu mat vo fone! to zneje kulovo, chcem to! ;-) tak to vyzera ze 128gb vo fone bude pomaly zaklad, stred,resp priemer bude 256gb a 512gb budu mat najluxusnejsie verzie ..a ramky vo fonoch budu 6 az 8gb.. hoci v tomto pripade 4gb ram bohate postacuje ..zda sa ze SD karty pomaly ale isto zaniknu a nebude ich treba vo fonoch vobec :) kedze tieto superrychle flash disky ich z fonov uplne vytlacia.. je to nieco ako SSD disky v PC.. sd karty ostanu mozno len v lowendoch resp uplne najlacnejsich fonoch.. v kategorii do alebo okolo 100e

  • Atti Árvay

   na čom fičíš?

   • peterpan

    na nicom iba vyjadrujem svoj vlastny nazor a takto aj bude,kedze trend je jasny a viacmenej to spominaju aj v clanku.. ak sa ti to nepaci je to tvoj nazor a vec nemusime mat vsetci na vsetko rovnaky nazor.