Majitelia počítačov a notebookov majú v dnešnej dobe k dispozícii na výber niekoľko operačných systémov. Spomedzi všetkých je najznámejší Windows, ktorý sa však teraz môže pred novou verziou Ubuntu zahanbiť. Už o pár týždňov bude práve operačný systém Ubuntu pri inštalácii ponúkať nový režim, ktorý ho zbaví prebytočných aplikácií. 

Inštalácia operačného systému nie je vždy tou najkratšou záležitosťou, nakoľko používatelia takmer neustále musia čakať, kým sa do systému pridajú aj všetky aplikácie od výrobcu. Tento zdĺhavý proces už ale nebude znepríjemňovať život milovníkom Ubuntu.

„Chudobnejšiemu“ Ubuntu závidia aj používatelia Windowsu

Nová verzia už túto jar prinesie funkciu „Minimal“, ktorá okreše množstvo základných aplikácií na úplné minimum. Systém tak nebude zaťažený zbytočnosťami a podľa všetkého sa môže z celkového priestoru na disku ušetriť až 500 MB. Ubuntu si tak ukrojí z pevného disku celkových 3,5 GB. Po inštalácií nového Ubuntu v režime „Minimal“ tak používateľ už nenájde aplikácie ako Thunderbird, prehrávač Rhythmbox, kancelársky balík LibreOffice a ďalších zhruba 77 softvérových balíkov, ktoré boli podľa vývojárov prebytočné.

Nenechaj si ujsť
Microsoft pracuje na novom odľahčenom Windowse. Má byť rýchlejší a jednoduchší

Miesto nich si tak môže zvoliť obľúbené alternatívy, bez toho, aby sa zapodieval jemu nevyhovujúcimi aplikáciami od výrobcu. Rovnakú možnosť by však rozhodne privítali aj mnohí používatelia Windowsu, ktorí sa po jeho inštalácii stále stretávajú s hŕbou nepotrebných aplikácií. Už po prvom zapnutí systému tak na nás čakajú najmä tituly od samotného Microsoftu.

Svoj softvér zvyknú presadzovať aj výrobcovia notebookov a počítačov, no nie až tak drasticky. Tisícky megabajtov takýchto aplikácií navyše zbytočne zaťažujú operačný systém, ktorý by bol bez ich prítomnosti omnoho uhladenejší a svižnejší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom