Softvérový gigant z Redmontu vidí budúcnosť v jeho novej verzii Windowsu 10, ktorá používateľom poskytne čisté prostredie bez prebytočných aplikácií. Optimalizáciou systému a využitím CShell chce Microsoft použiť Windows Core OS „Polaris“ v zariadeniach určených pre jednoduché pracovné úlohy. 

Nová verzia Windowsu 10 bude spolupracovať aj so starším hardvérom počítačov, notebookov či zariadení „2 v 1“. Nový Polaris bude založený na Windows Core OS, ktorý dostane CShell pre automatické prispôsobenie sa obrazovke a rôznym úlohám. Kernel a jadro systému ostanú zachované. Táto novinka má byť určená najmä pre prenosné zariadenia, u ktorých sa má s jej prítomnosťou výrazne zvýšiť životnosť batérie.

Okresanie funkcií pomôže slabšiemu hardvéru

Polaris prinesie zaužívané používateľské prostredie, ktoré môže niekomu na prvý pohľad pripomínať klasický Windows 10. V porovnaní s ním ale v novom systéme už nenájdeme aplikácie ako Poznámkový blok či Skicár a 32-bitové programy. Microsoft ale na nich úplne nezanevrel a ich spúšťanie chce vyriešiť prostredníctvom lokálneho RAIL klienta. Istým spôsobom tak aj táto doteraz „najľahšia“ verzia Windowsu bude môcť pracovať s 32-bitovými aplikáciami.

Windows Core OS Polaris tak má priniesť novú éru jednoduchého a čistého operačného systému aj pre zariadenia nižšej cenovej kategórie. Neberúc ohľad na tie najvýkonnejšie komponenty tak bude nový systém spoločnosti pracovať aj so starším hardvérom, pričom sa ale nezabudne na dostatočnú bezpečnosť používateľa. Odstránením prebytočných súčastí systému Windows 10 Microsoft vylepší plynulosť výpočtových procesov.

Nebude však pre každého

Používatelia sa k tomuto nástupcovi Windowsu 10 S budú môcť dostať zrejme už v budúcom roku, no len kúpou nového zariadenia s týmto predinštalovaným systémom. Neužijú si ho ani majitelia počítačov, ktoré bežia na aktuálnom Windows 10, pretože Microsoft chce nechať tieto dva systémy fungovať samostatne. Prepracovanejšia 10-ka tak stále spoľahlivo poslúži náročnejším používateľom. Okresané prostredie Windows Core OS Polaris totiž bude prestavané a napríklad taký Ovládací panel sa stane miestom pre Nastavenia. Obdobným spôsobom spoločnosť pozmení aj ďalšie súčasti systému.

Nenechaj si ujsť
Microsoft predĺžil možnosť bezplatnej aktualizácie na Windows 10. Koľko máme ešte času?

Príchod ďalšieho „ľahkého“ Windowsu zrejme môžeme očakávať už počas budúceho roka, no Microsoft si ešte všetko môže rozmyslieť. Svojim spracovaním a celkovými úpravami tak nebude určený pre náročných používateľov pracujúcich napríklad s grafickými programami či 3D modelovacím softvérom. Svoje schopnosti uplatní najmä u jednoduchších zariadení Chromebook či Surface Laptop. Používatelia tak nový Windows Core OS Polaris najefektívnejšie využijú najmä pri práci s internetom, kancelárskym softvérom, ale aj pri občasnom sledovaní streamovacích aplikácií.

Nástupca Windowsu 10 S bude v skratke jednoduchým operačným systémom určeným predovšetkým pre jednoduché zariadenia. Za všetkým ale stojí najmä konkurencia, ktorou sa Microsoft nechce nechať poraziť a aj on si chce zabrať svoj podiel na trhu s notebookmi, tabletmi a zariadeniami „2 v 1“. Práve na tento účel mu má poslúžiť nový Polaris, ktorý ale zároveň otvorí dvere k jednoduchšiemu a rýchlejšiemu vývoju Windowsu. To, či sa táto novinka dočká aj úspechu ukáže už len čas, no používateľov, ktorí by takýto nenáročný systém vo svojich nenáročných zariadeniach uvítali, rozhodne nie je málo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom