Posledné mesiace boli pre známu prepravnú službu Uber nesmierne náročné. Spoločnosť sa dostala pod paľbu kritiky po tom, čo porušila viaceré bezpečnostné nariadenia a bola dokonca obvinená z daňových únikov. Uber sa v utorok postavil pred súd v Londýne, ktorý mu nariadil prísne podmienky a umožnil prevádzkovať služby na najbližších 15 mesiacov.

Jedna z najväčších služieb pre osobnú prepravu, Uber, si za posledné obdobie prešla mnohými nepríjemnými situáciami. Spoločnosť totiž čelila viacerým obvineniam z porušovania bezpečnosti, ale aj zo sexuálneho obťažovania zo strany vodičov. Celá situácia vo Veľkej Británii vyvrcholila v utorok na londýnskom súde, ktorý pojednával o podmienkach prevádzkovania Uberu celé 2 dni.

Povolenie prišlo výmenou za dodržanie podmienok

Po dlhej súdnej bitke Uber nakoniec dostal od hlavnej sudkyne, Emmy Arbuthnotovej, licenciu na nasledujúcich 15 mesiacov. Toto povolenie však podlieha prísnym pravidlám, ktorých sa spoločnosť musí držať. Jednou z podmienok je pravidelný nezávislý audit každých 6 mesiacov. Uber sa na súde taktiež zaviazal, že bude dopravnej spoločnosti Londýna poskytovať všetky potrebné informácie o bezpečnostných problémoch, školeniach vodičov a akomkoľvek porušení pravidiel.

Nenechaj si ujsť
„Vraždiace“ autonómne auto Uberu malo zle vyhodnotiť situáciu pred nehodou

S rozhodnutím sme spokojní. S dopravným podnikom Londýna budeme spolupracovať aj naďalej, aby sme vyriešili obavy a získali dôveru pre poskytovanie čo najlepších služieb zákazníkom.“ – vyjadril sa po utorkovom súde hovorca Uberu.

Uber tak nedostal späť svoju plnohodnotnú licenciu, ale iba skúšobné obdobie, počas ktorého bude pod prísnym dohľadom regulačných orgánov. Donedávna pred nimi totiž nebola spoločnosť príliš transparentná a dokonca ich v niektorých prípadoch aj zavádzala. Za túto situáciu vraj podľa vyjadrení nového riaditeľa, Dara Khosrowshahiho, nesie zodpovednosť bývalý CEO Uberu, Travis Kalanick. Aby si spoločnosť opäť získala dôveru Londýna, súhlasila taktiež spolupracovať s miestnou políciou.

Uber musí prehodnotiť svoj prístup

Aj keď Uber súd vyhral iba čiastočne, sudkyňa a zástupcovia pre dopravu v Londýne si neodpustili ani pár uštipačných poznámok. Narážali nimi na doterajšie správanie spoločnosti, ktorá sa cítila byť nadradená nad regulačnými úradmi. Všetko nakoniec viedlo k strate reputácie Uberu, dôvery zákazníkov a k narušeniu celej kultúry firmy. Tá teraz musí počas najbližších 15 mesiacov „sekať dobrotu“, aby sa úrady neskôr rozhodli jej licenciu pre prevádzkovanie služieb predĺžiť aj na ďalšie obdobie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom