Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V článku sa nachádzajú materiály TASR.

Nadnárodná automobilová skupina Stellantis zvažuje výrobu až 150 000 nízkonákladových elektrických vozidiel (EV) v Taliansku, vo svojom komplexe Mirafiori v Turíne, v rámci dohôd s čínskou automobilkou Leapmotor. Uviedol to v pondelok portál Automotive News Europe. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Ponúka nesmierne lacné elektromobily

Francúzsko-talianska automobilka minulý rok kúpila podiel vo výške 21 % vo výrobcovi elektrických vozidiel Leapmotor za 1,6 miliardy USD (1,48 miliardy eur). V rámci tejto dohody obe skupiny oznámili vytvorenie spoločného podniku, v ktorom má Stellantis kontrolný podiel 51 %. Okrem toho má európsky výrobca automobilov exkluzívne práva na výrobu produktov Leapmotor mimo Číny.

Aké elektroautá Leapmotor ponúka?

Spoločnosť Leapmotor ponúka niekoľko modelov elektromobilov vrátane modelov T03, C01, C11 a S01. Model C11 je SUV strednej veľkosti so základnou cenou od približne 23 200 € za verziu s výkonom 272 koní a pohonom všetkých kolies a dojazdom 500 km, pričom dojazd 600 km je voliteľný za príplatok.

K dispozícii je aj dvojmotorová verzia C11 s pohonom 4WD s dojazdom 550 km a výkonom 550 k, ktorá stojí približne 28 800 €. S01 je malé dvojdverové kupé. T03 je nízkonákladový elektromobil s maximálnou rýchlosťou 100 km/h. Ceny automobilov Leapmotor sa pohybujú od 5 700 do 29 000 €.

Leapmotor

Generálny riaditeľ Stellantis Carlos Tavares vtedy povedal, že autá Leapmotoru sa v Európe objavia maximálne do dvoch rokov. Výroba automobilov Leapomotor v Taliansku by sa mohla začať už v roku 2026 alebo 2027, uviedol Automotive News Europe s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou.

Nad výrobou v Taliansku stále visí otáznik

Tavares minulý týždeň pri prezentácii výsledkov za minulý rok v odpovedi na otázku novinárov povedal, že skupina by mohla vyrábať autá Leapmotor v Taliansku, „ak by na to existoval podnikateľský dôvod“.

Závisí to len od našej nákladovej konkurencieschopnosti a našej konkurencieschopnosti v oblasti kvality. Takže je to pre nás otvorené, aby sme sa chopili tejto príležitosti v jednom okamihu,“ uviedol.

V súčasnosti vyrába Stellantis v Mirafori malé auto 500 BEV. Pridelenie výroby automobilov Leapmotor závodu Mirafiori by mohlo Stellantisu pomôcť dosiahnuť cieľ dohodnutý s talianskou vládou, ktorým je zvýšenie produkcie skupiny v krajine na jeden milión vozidiel do konca desaťročia zo 750 000 v minulom roku.

Leapfrog

Skupina v tejto súvislosti uviedla, že jej produkčný cieľ v Taliansku závisí od niekoľkých faktorov vrátane stimulov pre podporu predaja áut, rozvoja elektrickej nabíjacej siete a nižších nákladov na energiu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú