Svet sociálnych sietí prednedávnom zasiahla veľká rana v podobe úniku osobných údajov používateľov Facebooku. Teraz však nepríjemná situácia zasiahla aj ďalšiu sociálnu sieť, ktorej nič netušiaci používatelia boli vystavení veľkému bezpečnostnému riziku. Nezašifrované heslá používateľov ukladal Twitter vo svojom systéme niekoľko mesiacov, pričom bola táto chyba objavená až pred pár týždňami.

Používatelia Twitteru, ktorí sa do svojho účtu prihlásili od štvrtka tohto týždňa, sa mohli stretnúť s výzvou pre zmenu svojho prihlasovacieho hesla. Toto oznámenie sociálna sieť rozoslala v dôsledku bezpečnostnej chyby, ktorá bola odhalená len prednedávnom. Celkovo mohlo byť v ohrození až 330 miliónov účtov, ktorých heslá boli v systéme uložené bez šifrovania v pôvodnej podobe. Napriek veľkému riziku však spoločnosť nezaznamenala žiadne narušenie účtov používateľov.

Obdobný problém by sa v budúcnosti už nemal opakovať

Zatiaľ ale nie je presne jasné, koľko účtov bolo v ohrození, no samotný problém s ukladaním nešifrovaných hesiel pretrvával niekoľko mesiacov. Twitter však podľa šéfa technologického oddelenia, Paraga Agrawala, už informoval používateľov o probléme.

Zdieľame túto informáciu pre ľudí, aby sa mohli rozhodnúť o bezpečnosti svojho účtu. Nemuseli sme to robiť, ale veríme, že je to správna vec.“ – Parag Agrawal, CTO Twitteru.

Twitter by mal podľa správneho postupu ukladať vo svojej databáze už zašifrované heslá používateľov. Tie však boli v posledných mesiacoch ukladané skôr, ako stihli prejsť šifrovacím procesom, ktorý pôvodné písmená a čísla nahradil náhodným kódom. Nekryté heslá tak čakali v systéme uložené dlhé mesiace. Spoločnosť však chybu objavila sama a do budúcnosti sa takémuto problému bude snažiť predísť, k čomu už má pripravené preventívne opatrenia.

Facebook má ešte väčšie problémy

V omnoho horšej situácii sa však nachádza Facebook Marka Zuckerberga, ktorý podával informácie o používateľoch tretím stranám. Tento škandál musel šéf spoločnosti vysvetľovať senátu 2 dni, pričom ho komisia nešetrila ani pri tých najťažších otázkach. Celkovo mal tento problém zasiahnuť až 87 miliónov používateľov. Reakciou na tento únik citlivých dát bolo rozhodnutie Európskej únie priať nový, prísnejší zákon, ktorý pojednáva o všeobecných nariadeniach pre ochranu osobných údajov.

Zobraziť celú galériu (0)
Mark Zuckerberg / Facebook

Nenechaj si ujsť
Zabudni na Tinder. Facebook predstavil vlastnú zoznamku, ktorou chce budovať dlhodobé vzťahy

Posledné obdobie sociálnym sietiam rozhodne nepraje a informácie o pochybnej bezpečnosti údajov a hesiel môžu v mnohých používateľoch vzbudiť neistotu. Výsledkom toho môžu byť zrušené účty a nezáujem ľudí o ďalšie využívanie sociálnych sietí. Svoj postoj voči situácií, do ktorej sa dostal Facebook, vyjadril aj bývalý spoluzakladateľ Apple, Steve Wozniak, ktorý svoj účet už stihol odstrániť. V porovnaní s touto spoločnosťou je však Twitter v menšom ohrození, no jeho používatelia by si mali napriek tomu zmeniť heslá k svojim účtom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom