Netflix čelí v Rusku ďalším nepríjemnostiam. Len pár týždňov po vyšetrovaní streamovacej služby zo strany štátnych autorít kvôli porušovaniu zákona o gay propagande, musí Netflix v krajine pristúpiť k radikálnemu kroku.

Ako informuje Engadget, spoločnosť musí po novom do svojej ponuky zaradiť aj 20 štátnych televíznych staníc, ktoré bude podľa nariadení streamovať priamo v rámci vlastnej aplikácie. Rozhodol o tom výbor pre komunikáciu a masmédia Roskomnadzor, ktorý Netflix v uplynulých dňoch zaradil do kategórie tzv. audiovizuálnych služieb.

Do tejto skupiny patria všetky služby s viac ako 100 000 používateľmi za deň a vyplývajú pre ne nové povinnosti. Patrí medzi ne aj nariadenie zaradiť do ponuky vybrané, štátom kontrolované televízne stanice.

Netflix tak už od marca bude v Rusku ponúkať vysielanie 20 televíznych staníc, medzi ktorými podľa The Moscow Times nechýba televízna vlajková loď – Channel One, zábavná sieť NTV alebo stanica ruskej pravoslávnej cirkvi Spas.

Cenzúra bude narastať

Netflix sa zároveň bude musieť držať ruskej legislatívy, z ktorej mu vyplýva viacero nových povinností. Musí napríklad v krajine zaregistrovať vlastnú spoločnosť a v rámci svojho obsahu tiež nemôže propagovať extrémizmus.

Streamovacia služba si rovnako musí dávať pozor na propagáciu liberálneho obsahu, kvôli ktorému čelila v krajine vyšetrovaniu ešte v novembri minulého roka. Viac sme priniesli v samostatnej téme.

Rusko v posledných mesiacoch sprísnilo obmedzenia činností nadnarodných korporácií v rámci svojich hraníc. V decembri napríklad autority udelili spoločnostiam Google a Meta rekordné pokuty v celkovej výške 125 miliónov dolárov za to, že nedokázali odstrániť obsah, ktorý cenzori označili za nezákonný.

Google má so štátnymi orgánmi problémy pravidelne – spoločne s Apple musel napríklad odstrániť obsah súvisiaci s uväzneným kritikom Kremľa Alexejom Navaľným a jeho spolupracovníkmi pred septembrovými parlamentnými voľbami v Rusku. Úrady vtedy obom spoločnostiam hrozili, že ak obsah nevymažú, budú za porušenie zákona stíhať miestnych zamestnancov oboch spoločností.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú