Netflix v Rusku čelí vyšetrovaniu za svoj obsah, informuje Reuters. Ruský komisár pre ochranu rodiny streamovaciu spoločnosť obvinil z porušenia zákona o „gay propagande“, na základe ktorého úrady ministerstva vnútra spustili vyšetrovanie.

Komisár vo svojej správe informuje, že časť obsahu služby s liberálnou LGBTQIA+ tematikou bola v rámci služby označená ako vhodný od 16 rokov, čím došlo k porušeniu zákona. Zákony krajiny nepovoľujú šírenie „propagandy o nekonvenčných sexuálnych vzťahoch“ medzi osobami mladšími ako 18 rokov.

Pokuta aj dočasné zastavenie

Úrady aktuálne porušenie zákona vyšetrujú, v prípade dokázania pochybenia hrozí Netflixu pokuta 1 milión rubľov (11 756 eur). Autority tiež môžu streamovacej službe dočasne pozastaviť činnosť v krajine alebo nariadiť stiahnutie obsahu.

Netflix

Netflix v reakcii pre portál Vedomosti pochybenie odmietol – spoločnosť mala pristúpiť k dôkladnej kontrole svojho novembrového obsahu dostupného od 16 rokov v krajine a nenašla žiadne filmy alebo seriály, ktoré by mali ruský zákon porušovať.

Ako upozorňuje Engadget, ruský zákon o gay propagande, ktorý do platnosti vstúpil v roku 2013, je podľa Európskej únie porušovaním základných ľudských práv.

V roku 2017 tak rozhodol Európsky súd pre ľudské práva, ktorý stanovil, že spomínaná ruská legislatíva diskriminuje práva LGBTQIA+ komunít a porušuje pravidlá európskych zmlúv a právo na slobodu prejavu. Nariadenie kritizovali aj aktivisti a západné štáty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú