Očakáva sa, že americký prezident Donald Trump na budúci týždeň podpíše prezidentský výnos, ktorým zakáže používať čínske telekomunikačné vybavenie pri výstavbe bezdrôtových sietí v USA. Správu priniesol vo štvrtok v noci server Politico s odvolaním sa na tri zdroje.

Zdroje tvrdia, že Trumpova administratíva plánuje vydať tento zákaz pred veľkou technologickou konferenciou MWC v Barcelone, ktorá sa začne 25. februára, aby dala jasne najavo, akú dôležitosť bude pripisovať kyberbezpečnosti pri technologických kontraktoch.

KK6 Tung-kuan - Na archívnej snímke z 18. decembra 2018 logo spoloènosti Huawei na budove v èínskom Tung-kuane. Americké úrady v pondelok 28. januára 2019 oficiálne obvinili z podvodu a ïalších trestných èinov èínsku telekomunikaènú spoloènos Huawei a jej finanènú riadite¾ku Meng Wan-èou. USA zároveò obvinili v pondelok Huawei aj v ïalšom prípade - z krádeže obchodných tajomstiev spoloènosti T-Mobile. FOTO TASR/AP FILE - This Tuesday, Dec. 18, 2018, file photo, shows company signage on display near the Huawei office building at its research and development center in Dongguan, in south China's Guangdong province. A federal indictment accuses Huawei of stealing trade secrets from T-Mobile, in the form of a robot designed to automatically test phones for problems. (AP Photo/Andy Wong, File)

Aktuálne sa vyvíja infraštruktúra pre siete novej generácie (5G) a predstavitelia USA chcú zvýšiť dôraz na bezpečnosť, uviedol pre Politico zdroj blízky Trumpovej administratíve. Biely dom sa podľa servera odmietol k záležitosti vyjadriť.

Najväčší svetový výrobca sieťového vybavenia Huawei nemôže predávať tieto produkty v USA od roku 2012 z dôvodu bezpečnostných obáv americkej vlády. K USA sa pripája niekoľko ďalších krajín, ktoré zvažujú zákaz používania produktov čínskej spoločnosti pri rozvoji 5G sietí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom