Spojené štáty americké a Čína vedú medzi sebou obchodnú vojnu už dlhé mesiace, no po náročných vyjednávaniach došlo k výraznému posunu vpred. Donald Trump sa totiž dohodol s čínskym vyjednávačom, vicepremiérom Liu He, s ktorým uzavrel zatiaľ nepodpísanú dohodu. O pár dní malo vstúpiť do platnosti vysoké clo na čínsky tovar, no situácia sa teraz mení a USA rozhodnutie rušia výmenou za nákup tamojších produktov. Tejto téme sa venoval aj portál Boston Globe.

Administrácia Donalda Trumpa plánovala uvaliť na čínsky tovar clo vo výške 250 miliárd dolárov, ktoré by výrazne ovplyvnilo ceny mnohých produktov a ekonomiku krajiny. Čiastočným východiskom z tejto situácie tak bola pre obe krajiny dohoda, ktorá by upravila doterajšie podmienky. To sa aj stalo. Najlepší čínsky vyjednávač sa stretol s Trumpom, aby sa dohodli na nových okolnostiach. USA vo výsledku odvolajú uvalenie cla na čínsky tovar, ak Čína počas 2 rokov zvýši ročné nákupy poľnohospodárskych produktov o 40 až 50 miliárd dolárov.

Čína sa s USA dohodla. Osud Huawei bude predmetom samostatného procesu

Takéto správy prišli z Washingtonu po 2 dňoch rokovaní a celkovo 13. pojednávanie o dohode medzi týmito rivalmi tak skončilo týmto výsledkom. Nejde však o právoplatnú dohodu, keďže zatiaľ nebola podpísaná žiadna oficiálna zmluva a navyše je pred Čínou a USA ešte mnoho stretnutí, na ktorých sa môžu pokúsiť ukončiť dlhotrvajúcu obchodnú vojnu. Dokumenty o dohode však môžu krajiny podpísať už na summite v Chile, informuje Bloomberg. Čína tak nakúpi poľnohospodárske komodity a Trump odloží clo na jej tovar po uzavretí oficiálnej dohody.

Zobraziť celú galériu (2)
PBS NewsHour/YouTube

Nenechaj si ujsť
Obchodná vojna USA a Číny: „Technologický masaker“ a príprava opatrenia, ktoré spôsobí obrovské škody

Poplatky, ktoré majú byť zavedené v decembri, však naďalej platia. Tie majú byť platné od 15. decembra a kvôli nim sa na čínsky tovar má uvaliť ďalšie clo vo výške 160 miliárd dolárov. Týmto spôsobom by USA uvalili poplatky takmer na všetko, čo Čína exportuje na americkú pôdu. Zavedením týchto ciel by trpeli nielen čínski obchodníci, ale aj samotný americký spotrebiteľ, ktorý by si za čínske oblečenie, hračky alebo smartfóny priplatil oveľa viac. Posledné rokovanie týchto krajín sa však nezaoberalo reštrikciami, ktoré štáty uvalili na Huawei.

Dosiahnu tieto svetové mocnosti koniec obchodnej vojny?

Pojednávanie o tomto gigantovi sa má stať súčasťou samostatného procesu. Spoločnosť bola ešte v máji uvedená na čiernej listine kvôli jej telekomunikačným zariadeniam, ktoré majú podľa Trumpa predstavovať ohrozenie národnej bezpečnosti. Zatiaľ teda nie je jasné, aký osud Huawei čaká, no USA a Čína spravili v piatok aspoň malý krok vpred k tomu, aby uzavreli nové dohody a pomaly ukončili dlhotrvajúce napäté vzťahy, kvôli ktorým na seba chrlili jednu sankciu za druhou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú