Twitter je obľúbenou platformou Donalda Trumpa, ktorý už na sociálnej sieti uverejnil takmer 37 tisíc príspevkov. Tweety Trumpa často spúšťajú poriadnu kontroverziu a výnimkou nie je ani jeden z nedávnych príspevkov. Prezident USA v ňom komentoval globálne otepľovanie a (nielen) vedci sa začali chytať za hlavu. 

Trump sa na Twitteri vyjadril k súčasnej poveternostnej situácii, ktorá panuje v USA. Územie Spojených štátov totiž sužujú poriadne mrazy a je tak možné, že posledný deň starého roka bude na východnom pobreží najchladnejší v doterajších záznamoch. Trump to vo svojom príspevku na Twitteri ihneď spojil s globálnym otepľovaním a sarkasticky sa vyjadril k použitiu peňazí určených na boj s týmto fenoménom. Prezident vo svojom príspevku očividne naráža na plánované odstúpenie USA od Parížskej dohody, ktorá pokrýva snahy takmer všetkých krajín sveta o zníženie negatívneho vplyvu človeka na klímu Zeme.

Je to komplikovanejšie

Skeptický postoj prezidenta USA ku globálnemu otepľovaniu je známy už dlhšie a preukazoval ho ešte dávno pred pôsobením v Bielom dome. Jeho zjednodušené komentáre sú však z pohľadu vedy viac než problémové, na čo poukazujú aj portály IFLScience či ABC News. Klíma Zeme sa totiž neurčuje vzhľadom na obdobie niekoľkých dní či niektorého špecifického miesta, ale ide o komplexnú záležitosť, ktorá sleduje viacero faktorov.

Posledný deň roka 2017 teda môže byť v určitej časti USA najchladnejší v doterajších záznamoch, no celkovo je zima 2017, podľa Národnej oceánografickej a atmosférickej správy (NOAA), zatiaľ jedna z najteplejších v histórii merania. Podľa doterajšieho priebehu by súčasný rok mohol patriť v teplotách celkovo na tretie miesto. Merania pritom prebiehajú od roku 1880 a hneď tri najteplejšie roky sú tie predchádzajúce – 2016 , 2015 a 2014.

Aj súčasná poveternostná situácia v USA má svoje vysvetlenie, ktoré však neleží v tvrdení, že globálne otepľovanie je mýtus. Ako vysvetľuje portál Mashable, prakticky celú Severnú Ameriku totiž zasiahol extrémne studený front, ktorý pochádza z Arktídy – oblasti okolo severného pólu Zeme. Ide o nezvyčajný jav, ktorý v súčasnosti spôsobuje situáciu, že oblasti Aljašky a Arktídy sú nezvykle teplé a naopak ďalšie územia Kanady a USA zažívajú rekordné mrazy. Vedci pritom nepoznajú presnú príčinu zmeny prúdenia studeného vzduchu, no podľa nedávnych zistení je pravdepodobné, že nečakané výkyvy spôsobuje práve globálne otepľovanie.

Zmena klímy je komplexná záležitosť

Toto je teda veľký problém príspevku Donalda Trumpa, na ktorý poukazuje veda – jeden veľký studený výkyv počasia na území USA totiž neznamená, že zmena klímy je mýtus. Naopak, zdá sa, že tento jav by mohol byť v konečnom dôsledku spôsobený práve globálnym otepľovaním. Zmena klímy sa sleduje na základe celkového trendu zmien v dlhom časom období a na celej planéte – nie na základe jednotlivých udalostí a miest. A na to by sa malo dbať aj na Twitteri.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú