Dnešok sa definitívne zapíše do histórie ako návrat legendy. Stará známa spoločnosť Nokia totižto na technologickom veľtrhu MWC spôsobila hotový ošiaľ predstavením trojice nesmierne lákavých smartfónov. Tie budú, našťastie, dostupné globálne a tak si ich budeš môcť oficiálne zakúpiť aj na Slovensku.

Partnerstvo spoločností HMD Global a Nokia prináša svoje prvé ovocie. Dočkali sme sa predstavenia viacerých zaujímavých prístrojov, z ktorých sa hneď tri môžu pochváliť dotykovou obrazovkou a kvalitnou hliníkovou konštrukciou. Zároveň disponuje trojica nedávno odhalených smartfónov zhodným dizajnovým jazykom, ktorým sa Nokia dokonale odlíšila od svojej konkurencie a zároveň tak za sebou nadobro zanechala neveľmi úspešne obdobie.

Nenechaj si ujsť
MWC 2017 | Áno, dočkali sme sa! Nokia 3310 je oficiálne späť

Všetky nižšie uvedené zariadenia sa môžu pochváliť čistou verziou systému Android 7.0 Nougat, pričom sa výrobca oficiálne zaviazal, že ich bude zásobovať pravidelnými aktualizáciami a bezpečnostnými záplatami. Počas oficiálneho predstavenia sme sa taktiež dozvedeli, že každý ponúkaný smartfón bude mať v systéme implementovaného Google Asistenta, pričom ponúkne tiež neobmedzené úložisko fotografií a videí v aplikácii Google Photos.

Nokia 3

Nokia 3zdroj fotografie: TheVerge

Nokia 3 je najlacnejším zariadením z nového modelového radu. Napriek tomu však ponúka vzhľad právoplatnej vlajkovej lode, ktorý je umocnený prémiovým konštrukčným spracovaním. Na prednej strane tejto novinky sa nachádza 5-palcový HD displej, ktorý z vrchnej a spodnej strany obklopuje trojica senzorových tlačidiel, 8 MPx selfie fotoaparát s 84° uhlom záberu, hovorový reproduktor a proximity senzor. Zadná strana nesie taktiež 8 MPx snímač s clonou f/2.0, ktorému robí spoločnosť len prisvetlovacia LED-ka a logo výrobcu.

zdroj fotografií: TheVerge

Pod hliníkovou pokrievkou sa skrýva 4-jadrový procesor MT6737 od spoločnosti MediaTek, ktorý spolupracuje s 2 GB pamäte RAM. Pre užívateľa je k dispozícii aj 16 GB interné úložisko, ktoré môže pohodlne rozšíriť pomocou microSD karty o ďalších 128 GB. Nokia 3 tiež poteší plnou podporou LTE sietí, ktorú budeš môcť využiť hneď dvomi SIM kartami vďaka podpore hybridnej DualSIM funkcionality. Nezabudlo sa ani na 3,5 mm audio jack konektor či 2650 mAh batériu, ktorú možno napájať skrz klasický microUSB konektor. Cena tohto lákavého prístroja bola stanovená na 139 €, pričom bude dostupný v bielej, čiernej, modrej a ružovo-bielej farbe.
Nokia 5

Nokia 5zdroj fotografie: TheVerge

Ako už názov napovedá, Nokia 5 disponuje displejom veľkosti 5.2 palcov a technológiou IPS. Rozprestiera sa na ňom menšie HD rozlíšenie a prekrýva ho ochranné sklo Gorilla Glass. Vzhľadovo sa smartfón veľmi podobá na Nokiu 6, ktorá bola predstavená už dávnejšie a Nokia ju dnes uviedla globálne. Nokia 5 je teda obalená v kovovom tele, ktoré je domovom pre procesor Snapdragon 430, 2 GB pamäť RAM a rozšíriteľné 16 GB úložisko. Dostupnosť farebných prevedení je celkom pestrá, takže Nokiu 5 si budeme môcť zaobstarať v modrom, striebornom, matnom čiernom a medenom prevedení.

Nokiazdroj fotografie: TheVerge

Elegantne vyriešený zadný fotoaparát disponuje tradičným 13 MPx rozlíšením, PDAF zaostrovaním, veľkosťou pixelov 1.12 μm a clonou f/2.0. Spoločnosť mu robí duálny LED blesk. Predný selfie fotoaparát vytvára fotky v 8 MPx rozlíšením a vlastnosti ako veľkosť pixelov a clonu zdieľa s hlavným fotoaparátom.

zdroj fotografií: TheVerge

Skvelou informáciou pre nás je plná podpora našich LTE sietí, teda aj 800 MHz frekvencie. Nokia v 5-ke zachovala aj 3.5 mm audio jack a starší konektor microUSB 2.0. Celú výbavu napája priemerná 3000 mAh batéria, ktorá by však vďaka HD displeju a čistému Androidu mohla ponúknuť slušnú výdrž. Na trh sa dostane v priebehu druhého štvrťroku za oficiálnu cenu 189 €. Keď vezmeme to úvahy výbavu, skvelú softvérovú podporu a globálnu dostupnosť, tak je veľmi prijateľná cena.

Nokia 6


zdroj fotografie: Nokia

Nenechaj si ujsť
Legendárna Nokia je späť! Oficiálne predstavená Nokia 6 prináša parádnu výbavu za prekvapivú cenu

Ak si ihneď po prvotnom odhalení Nokie 6 zostal sklamaný kvôli jej nedostupnosti, nasledujúca správa ťa isto poteší. Tento lákavý smartfón sa totižto začne oficiálne predávať aj na ostatných svetových trhoch, takže si ju budeš môcť bez ťažkostí zakúpiť aj ty. Všetky jej špecifikácie zostali zachované a jedinou významnou zmenou je jej nový farebný variant. Nokia 6 sa začne predávať za sumu 229 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom