Vesmírna agentúra NASA odložila štart svojej najbližšej misie na Mars. Pôvodne mala raketa s roverom Perseverance štartovať už 17. júla, no samotný štart prebehne o tri dni neskôr, informuje portál Space.

Rover Perseverance bude mať za úlohu hľadať na Marse stopy života. Jedná sa tak o veľmi dôležitú misiu, a preto nechce NASA nič podceniť. Aj z tohto dôvodu bol plánovaný štart odložený o tri dni a raketa Atlas V poletí až 20. júla z Kennedyho vesmírneho centra na Floride o 15:15 nášho času.

Dôvodom odloženia štartu je bližšie nešpecifikovaná chýba na pozemných systémoch k tejto misii. Chybu sa však už podarilo opraviť a všetko by teda malo byť pripravené na štart, ktorý prebehne o mesiac aj pár dní.

Ako dodáva portál DigitalTrends, súčasťou misie bude okrem roveru aj autonómny vrtuľník Ingenuity, ktorý bude vôbec prvým lietajúcim objektom na inej planéte. Jeho úlohou je hľadať vhodné miesta pre výskum a tiež zhromažďovanie dát na mapovanie budúcich ciest roverov na Marse.

Dobrou správou však je, že časové okno vhodné na štart sa predĺžilo až do 11. augusta. Ak ale NASA prešvihne tento dátum, misia bude musieť čakať ďalších 26 mesiacov, pokiaľ bude vzájomná poloha Zeme a Marsu opäť vyhovovať podmienkam pre medziplanetárny let.

Rover na červenej planéte pristane 18. februára 2021 a ako miesto pristátia zvolili viac ako 45 km široký kráter Jezero. Práve tu by sa mali začať hľadať prvé známky života na Marse, v minulosti bol totiž kráter miestom, kde sa rozprestieralo obrovské jazero, do ktorého ústila rieka ešte pred miliardami rokov.

Okrem hľadania známok života bude dôležitou úlohou rovera Perseverance vyskúšať novú technológiu, ktorá by mala generovať kyslík z atmosféry na Marse. Toto je veľmi dôležitý krok smerujúci k budúcim misiám s ľudskou posádkou.

Rover taktiež zhromaždí veľké množstvo vzoriek, ktoré neskôr vyzdvihne NASA v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou. Zber vzoriek je plánovaný až na rok 2031.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom