Čína v júli plánuje spustiť ambiciózny program letov na Mars, ktorý v počiatočnej fáze ráta s vyslaním robotického vozidla na povrch červenej planéty. V pondelok o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Čínskej spoločnosti pre leteckú a vesmírnou techniku (CASC).

V rámci misie s názvom Tchien-wen Čína vyšle na obežnú dráhu Marsu sondu a na jeho povrch robotické vozidlo, ktoré preskúma a analyzuje povrch planéty. Potrvá však niekoľko mesiacov, kým sonda prekoná 55 miliónov kilometrov dlhú vzdialenosť medzi Zemou a Marsom a dosiahne jeho obežnú dráhu. Výraz Tchien-wen znamená v čínštine „Otázky nebesiam“.

Čína už podobnú misiu vykonala pred vyše rokom, keď sa jej ako prvej krajine podarilo v januári 2019 vyslať na odvrátenú stranu Mesiaca lunárne robotické vozidlo. Peking do svojho vesmírneho programu investoval už miliardy dolárov v snahe dobehnúť Spojené štáty a potvrdiť svoj status svetovej mocnosti. Misia na Mars je jedným z mnohých nových čínskych vesmírnych projektov, medzi ktoré patria aj vyslanie čínskych astronautov na Mesiac a vybudovania vesmírnej stanice, ktoré Peking plánuje zrealizovať do roku 2022.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom