Tiež patríš medzi ľudí, ktorí trávia pred obrazovkami viac času, než je zdravé? Ak využívaš počítač aj na prácu, tak toto určite poznáš. Počas prestávky kontroluješ sociálne siete a po ukončení práce až do noci pozeráš seriály. Spoznal si sa?

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Ak áno, tak tvoje oči sú v podstate celé dni vystavené svetlu z rôznych obrazoviek. Môže to viesť až k únave alebo bolesti hlavy. Najlepším riešením je, samozrejme, tráviť pri nich menej času, no ak ti to práca nedovolí, vyskúšať môžeš aj tieto riešenia:

Zväčši si text


zdroj fotografie: Giphy

Malý text ťa núti škúliť a približovať sa k obrazovke. Áno, aj takáto banalita ti môže spôsobiť bolesť hlavy. Ak teda pre teba bude nejaký text náročný na čítanie, radšej si ho prispôsob pre pohodlie tvojich očí.

Žmurkaj

zdroj fotografie: Giphy

Málokto z nás si to uvedomuje, ale pri pohľade na obrazovku skutočne zabúdaš žmurkať, čo vedie k vysychaniu očí. Počas nejakej aktivity pri počítači ťa žmurkať síce ťažko napadne, ale aspoň to skús. Užitočným riešením sú aj očné kvapky.

Prispôsob si jas


zdroj fotografie: Giphy

nenechaj si ujsť
Ako ovplyvňuje používanie smartfónov pred spaním kvalitu nášho spánku?

Jas displeja vždy udržiavaj na takej úrovni, aby ti nedráždil oči. Porozmýšľať môžeš aj nad kúpou antireflexnej fólie či špeciálnych okuliarov.

Pravidlo „20-20-20“


zdroj fotografie: Giphy

Keď sa niekoľko hodín pozeráš na displej, svaly tvojich očí sú neustále zamerané na rovnakú vzdialenosť. V prípade, že sa po dlhom čase tak pozrieš na inú vzdialenosť, svaly dostanú skutočne náročnú úlohu. Pravidlo „20-20-20“ spočíva v tom, aby si sa po 20 minútach práce pozrel na 20 sekúnd na objekt vzdialený približne 20 stôp (6 metrov).

Začneš niektoré tipy z článku uplatňovať? 

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
75%
Chcem to
0%
Mám to
13%
Nepáči sa mi to
13%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.