Transakcia sa uskutočnila pri obchode so sójovými bôbmi, ktoré boli prevážané z Argentíny do Malajzie. Všetkému predchádzala dohoda s konglomerátom v oblasti poľnohospodárstva a obchodovania s jedlom, spoločnosťou Cargill. Britská banka HSBC a holandská banka ING pri tejto transakcii využili jedinú blockchain platformu, ktorá má pomôcť zefektívniť financovanie miliardových obchodov.

Toto rozhodnutie dvoch svetových bánk má demonštrovať schopnosť blockchain technológie a jej možnosti využitia pri digitalizácii obchodov. Prepravu sójových bôbov, ktoré boli predmetom celého obchodu, si zobrali na starosť dcérske spoločnosti Cargillu zo Ženevy a Singapuru. Akreditívnu transakciu vykonali banky HSBC a ING prostredníctvom blockchain systému Corda.

Potenciál blockchain systému využitý v praxi

Bežné papierové transakcie pri takto veľkých obchodoch trvajú kvôli výmene dokumentov 5 až 10 dní. Využitím blockchain platformy bol tento obchod vykonaný už behom 24 hodín. Akreditívna transakcia bola tentokrát iba prevodom medzi dvoma subjektami, teda predajcom a kupujúcim, respektíve medzi ich obchodnými partnermi a vykonaná bola iba pomocou jedinej aplikácie miesto využitia viacerých systémov. Pomocou blockchain systému pri miliardových obchodoch sa zároveň má znížiť aj riziko podvodu.

Pre podniky znamená tento krok jednoduchšie, rýchlejšie, bezpečnejšie a transparentnejšie finančné transakcie. Týmto spôsobom bola odstránená potreba schvaľovania papierov, pretože sú všetky strany prepojené v platforme a aktualizácie sú takmer okamžité. Rýchly obrat by mohol znamenať uvoľnenie likvidity pre podniky.“ – Vivek Ramachandran, riaditeľ HSBC pre rast a inovácie.

Nenechaj si ujsť
Kryptomeny zaznamenali v apríli svoj najlepší mesiac. Všetkým sa mimoriadne darilo

Britská banka HSBC už navyše našla pre podobnú transakciu ďalšieho klienta. Konzorcium R3 v New Yorku, spolu s ďalšími 12 bankami s podporou projektu Corda chystajú expanziu tejto blockchain technológie, aby si mohla nájsť uplatnenie aj v ďalších odvetviach. Práve Corda umožňuje vývoj takýchto aplikácií, ktoré spájajú všetkých účastníkov obchodu do jednej infraštruktúry a prináša najvyššiu úroveň súkromia a bezpečnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú