Odcudzenie prihlasovacích údajov k účtom prostredníctvom falošných odkazov je už pomerne starým trikom podvodníkov. V nových prípadoch ľudia zdieľajú príspevky s tragickými dopravnými nehodami, ktoré navodzujú dojem, že sa stali na Slovensku. Priložený odkaz ľudí navedie na falošnú stránku, ktorá môže ukradnúť prihlasovacie údaje. Na takéto prípady upozornila členka skupiny Internetové podvody, útoky a bezpečnosť na Facebooku.

Stále platí, že sociálne siete sú pre podvodníkov dokonalým nástrojom ako šíriť rôzne podvody v snahe oklamať ľudí a získať ich finančné či osobné údaje. Na Facebooku v uplynulých rokoch dominujú najmä podvodné súťaže, ktorých autori neskôr môžu od ľudí vyžadovať čísla kreditných kariet.

Taktiež sa objavovali prípady, v ktorých ľudia nevedomky zdieľali podvodný príspevok s finančnými „radami“ známych osobností a takýto návod aj nechcene vychválili. Okrem odcudzenia financií sa však podvodníci môžu stále sústrediť aj na získanie prihlasovacích údajov používateľov.

Falošná prihlasovacia stránka je pritom najčastejším spôsobom, ako môžu ľudia nevedomky odovzdať svoj login a heslo podvodníkom. Takéto praktiky sme mohli často vídať už pred niekoľkými rokmi. Po získaní prihlasovacích údajov bude mať podvodník kontrolu nad účtom obete.

Prihlasovacie údaje chcú získať cez falošné odkazy v príspevkoch o haváriách

O rovnaký podvod sa najnovšie snažia falošné príspevky o tragických dopravných nehodách, ktoré sa objavujú na Facebooku, no zdieľajú ich aj nič netušiaci používatelia. Na prvý pohľad pôsobia príspevky vierohodne, informujú o údajnej dopravnej nehode s tragickými následkami, pričom sú k príspevku priložené aj fotografie a URL adresa. Bežný čitateľ môže nadobudnúť dojem, že ide o tragickú nehodu zo Slovenska.

Práve spomenutá URL adresa (odkaz) je však odkazom na falošnú prihlasovaciu stránku, ktorá svojim dizajnom pripomína prihlasovaciu stránku od Facebooku. V takomto prípade ale ide len o kópiu a vložené prihlasovacie údaje tak nebudú využité na prihlásenie do účtu, dostanú sa totiž do rúk podvodníka alebo viacerých podvodníkov, ktorí za týmto podvodom stoja.

Zobraziť celú galériu (3)
Takto vyzerá falošná verzia prihlasovacej stránky na Facebooku. Po vyplnení sa prihlasovacie údaje dostanú do rúk podvodníka. Zdroj: Ruzena Alaksova/Internetové podvody, útoky a bezpečnosť

Nenechaj si ujsť
Falošnými súťažami nalákali desiatky tisíc Slovákov, teraz zmenili účel. Takto fungujú pochybné stránky na Facebooku

Podobné príspevky s falošnou URL adresou sa pritom môžu šíriť ďalej. Redakcii FonTech.sk sa podarilo zistiť, že obe fotografie v doteraz zaznamenaných príspevkoch s falošným odkazom pochádzajú z Francúzska a sú staré niekoľko rokov. Podvodníci tak môžu do podobných statusov prikladať fotografie z nehôd, ktoré sa neodohrali na Slovensku, za účelom vyvolania „záujmu“ ľudí o daný príspevok.

Pozor, kam sa prihlasuješ! Môže ísť o podvod

Prvým znakom podvodu je už samotná URL adresa v príspevku, ktorá pôsobí podozrivo a podľa jej názvu je možné usúdiť, že nesúvisí so žiadnym slovenským spravodajským médiom, ktoré by o neho informovalo. V jednom prípade sa jednalo o falošný odkaz zo stránky „woodstockplastics.com“, v ďalšom išlo o skrátený odkaz „urlz.fr“.

Po otvorení podobných odkazov sa používateľovi zobrazí falošná prihlasovacia stránka, kde má zadať svoje prihlasovacie údaje. V takom prípade by si však mali všetci uvedomiť, že pre zhliadnutie zdieľaného odkazu na Facebooku nie je v žiadnom prípade potrebné opätovné prihlásenie do účtu. Opakované prihlásenie do účtu vyžaduje v určitých nastaveniach iba samotný Facebook kvôli overeniu identity.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú