WhatsApp predstavil začiatkom januára zmenu, podľa ktorej chce poskytovať používateľské dáta materskej sociálnej sieti. Toto kontroverzné rozhodnutie nakoniec odložil, no v najbližších týždňoch ho ľuďom opätovne predstaví. Vylepšená kampaň o nových podmienkach a zdieľaní dát s Facebookom má podľa WhatsApp ľudí lepšie informovať o očakávaných zmenách, informuje Engadget.

Pravidlá, ktoré mali pôvodne platiť už od 8. februára, vynucovali od používateľov WhatsApp súhlas so zmenou, po ktorej by aplikácia poskytovala ich údaje Facebooku. Kvôli veľkej kritike ich však sociálna sieť odložila a plánuje ich zaviesť až 15. mája.

Do tej doby má platforma dosť času, aby ľuďom nové pravidlá lepšie vysvetlila. Pripomeňme len, že nové pravidlá pre zdieľanie dát s materskou sociálnou sieťou bude WhatsApp uplatňovať iba v zahraničí.

Milióny ľudí však začali po oznámení zmeny pravidiel a zdieľaní dát s Facebookom odchádzať z tejto aplikácie a nahrádzali ju alternatívami ako Signal či Telegram. Zaskočený WhatsApp sa tak pokúša používateľom vysvetliť a objasniť dopad zmien na používanie aplikácie. Nedávno s tým začal prostredníctvom funkcie „Status“, ktorá je obdobou príbehov na Instagrame.

Doplnené 20.2.2021:

Sociálna sieť spresnila, čo sa stane s účtami používateľov, ktorí odmietnu súhlas s novými pravidlami a zdieľaním používateľských dát s Facebookom. Začiatok ich platnosti je aktuálne nastavený na 15. máj, kedy bude WhatsApp ľudí opätovne žiadať o udelenie súhlasu so zmenami. Používatelia, ktorí súhlas neudelia, prídu o možnosť posielania správ, informuje Gizchina.

Po dátume zavedenia nových pravidiel budú môcť aj bez súhlasu prijímať volania a taktiež volať svojim kontaktom, avšak len niekoľko týždňov. Posielanie a prijímanie správ bez súhlasu so zmenami nebude možné. Nie je však známe, čo presne sa stane s takýmito účtami po uplynutí určitej doby.

WhatsApp ale spresnil, že podľa nových podmienok môže neaktívne účty po 120 dňoch odstrániť. To sa môže potom aplikovať aj na účty, ktoré nebudú s kontroverznými pravidlami súhlasiť. Používatelia tak bez udelenia súhlasu môžu prísť po zhruba 4 mesiacoch o svoj účet v aplikácii.

Pôvodný článok:

WhatsApp to skúša sofistikovanejšie. Ku kontroverzným zmenám spúšťa ďalšiu kampaň

Ďalej v tom plánuje pokračovať pomocou vlastných bannerov, ktoré sa budú v najbližších týždňoch objavovať samotnom WhatsAppe. Sieť o tom informovala vo svojom blogu. Týmto spôsobom majú používatelia aplikácie dostať potrebný čas na to, aby si pripravované zmeny dobre prečítali. Následne od nich bude platforma potom znova žiadať súhlas.

V znení pravidiel sa nič nemení, sociálna sieť ich chce ľuďom týmto spôsobom lepšie vysvetliť, no napriek tomu môže naraziť na odpor, s akým sa stretla ešte v januári. Zdieľanie dát s Facebookom má WhatsAppu umožniť spustenie nových funkcií a nástrojov zameraných na komunikáciu s predajcami a nákupy priamo v aplikácii.

Nenechaj si ujsť
Upozorňuje už aj Slovákov: WhatsApp vystrašil ľudí, chce zdieľať dáta s Facebookom. Čo to pre nás znamená?

Vlnu odporu zo strany používateľov však vyvolalo práve náhle vydanie týchto nových pravidiel a veľkú časť toho, akým smerom sa vnímanie týchto zmien v očiach ľudí vyvinulo, nesie aj pošramotená dôvera v materskú spoločnosť Facebook, ktorá bola v minulosti zapletená do viacerých škandálov s používateľskými dátami.

Je preto pochopiteľné, že používatelia spochybňujú nové pravidlá WhatsAppu. Ostáva ale otázne, či sa tejto sociálnej sieti podarí ľudí presvedčiť, aby na jej platforme zotrvali a súhlasili so zdieľaním dát. Po novom sa tak budú v rámci aplikácie stretávať napríklad s ďalšími notifikáciami, ktoré ich majú informovať o bezpečnosti a spôsobe šifrovania posielaných správ.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom