Zlaté časy sa pre streamovacie služby s čoraz silnejšou konkurenciou i rastúcou svetovou infláciou skončili. Nalákať na predplatné nových zákazníkov je čoraz ťažšie, prieskumy navyše ukazujú, že diváci sú prelietaví, medzi službami radi striedajú a vo väčšej miere tiež rušia predplatné.

Veľkí hráči na čele s Netflixom, HBO Max či Disney+ si tak starostlivo strážia výdavky a sú čoraz menej ochotní dávať zelenú pokračovaniam svojich seriálov. Len od začiatku roka streamovacie služby a americké káblovky nečakane zrušili alebo ohlásili koniec takmer 40 seriálov.

Niektoré divácky pohoreli, iné sa dokázali vyšplhať na čelá rebríčkov sledovanosti, no v konečnom dôsledku doplatili na svoje vysoké rozpočty. Netflix takto hneď na začiatku roka šokoval nečakaným zrušením mysteriózno-historickej novinky 1899 od tvorcov megahitu Dark, Disney+ zasa iba nedávno ukončil fantasy novinku Willow, ktorej osud nateraz zostáva veľkou neznámou.

Najčastejšie ruší Netflix

Nie je veľkým prekvapením, že najviac spomedzi 37 zrušených seriálov v tomto roku má na konte Netflix. Streamovací gigant je jasným lídrom v produkcii nového obsahu, čo, pochopiteľne, vedie aj k najväčšej miere rušenia.

Tak často ako v roku 2023 však Netflix zatiaľ svoje seriály nikdy nelikvidoval. V priebehu prvých troch mesiacov služba zrušila alebo ohlásila koniec viac než 10 svojich seriálov, pričom doslova nad desiatkami ďalších v čase písania článku visí otáznik.

Pravdepodobne najväčším prekvapením pre divákov bolo zrušenie nemeckej mysterióznej novinky 1899, ktorá na Netflixe štartovala v novembri minulého roka. Za seriálom stáli tvorcovia oceňovaného počinu Dark, čo bolo jasne vidieť aj na kvalitách ich zatiaľ posledného počinu.

Seriál sa hneď po uvedení vyšplhal na čelo rebríčka najsledovanejšieho obsahu a v zozname Top 10 najpopulárnejších noviniek Netfixu sa držal hneď niekoľko týždňov. Na Slovensku napríklad v rebríčku vydržal až 39 dní. 1899 získaval vysoké hodnotenia od divákov i kritikov,  The New York Times dokonca seriál označil za jeden z najlepších súčasných počinov Netflixu.

Tvorcovia svoju novinku plánovali na 2 až 3 ďalšie série, s čím súvisel aj otvorený koniec poslednej epizódy. Nakoniec však ich vízie zostali nenaplnené, Dôvody svojho rozhodnutia gigant nekomentoval, s určitosťou sa na ňom podpísali aj vysoké produkčné náklady, ktoré mali predstavovať najmenej 60 miliónov.

Rušenie seriálov čoskoro pokračovalo a dodnes už Netflix stihol ukončiť tituly ako Inside Job, romanticky ladený seriál Uncoupled v hlavnej úlohe s Nielom Patrickom Harrisom, hviezdou Ako som spoznal vašu mamu, Hot Skull či Young Wallander.

Netflix

Fanúšikov nepotešila ani správa, že Netflix už nebude pokračovať ani v natáčaní temnej kriminálky Mindhunter. Vysoko hodnotený seriál sa v rámci služby dočkal 2. sérií, od roku 2019 sa však o ďalšom pokračovaní prestalo hovoriť. Nedávno režisér David Fincher upresnil, že nové série už Mindhunter na Netflixe s istotou nedostane.

Prehľad zrušených seriálov Netflixu od začiatku roka

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP