História počítačových vírusov začína počiatkom 80. rokov 20. storočia. Už v roku 1983 vytvoril Dr. Frederik Cohen úplne prvý program, ktorý bol schopný množiť sa, pričom ho začal označovať ako vírus. V tomto prípade však šlo len o neškodný kód, ktorý sa vedel sám množiť.
Za počítačový vírus môžeme označiť program, ktorý sa dokáže sám šíriť bez vedomia používateľa. Takýto program sa potom chová presne ako biologický vírus, ktorý napáda naše telo. Práve preto môžeme šírenie vírusov nazvať aj nakazenie alebo infekcia, pričom počítač je v tomto prípade hostiteľ. V niektorých prípadoch sa vírusy označujú aj ako červy alebo malvér.
Prvý vírus pochádza z Pakistanu
Prvý skutočný vírus, ktorý aj reálne mohol spôsobiť určité škody, naprogramovali v roku 1986 bratia Basid a Amjad Farooq Alvi z Pakistanu. Brain (mozog), ako ho nazvali, útočil len na určitú časť disku, no na starších počítačoch vedel spôsobiť veľké škody. Týmto vírusom sa začala éra, ktorá priniesla vývoj nových, lepších a nebezpečnejších počítačových vírusov.
Bratia sa vyjadrili, že vírus naprogramovali za účelom ochrany svojho lekárskeho softvéru od pirátstva, pričom ochrana autorských práv vraj bola jediným cieľom vírusu Brain. Vírus sa objavoval s adresami autorov a s tromi telefónnymi číslami s odkazom „Pozor na vírus, kontaktujte nás pre vakcináciu.“
Bratia začali dostávať obrovské množstvo telefonátov od ľudí z Anglicka, Spojených štátov a iných, aby im vyčistili ich počítače. Programátori vírusu Brain dnes pracujú v technologickej spoločnosti Brain Telecommunication Limited v Pakistane.
Vienna so slovenskou stopou
Vírus Vienna bol jedným z prvých vírusov v stredoeurópskom priestore. Zaujímavosťou je, že ho objavili Miroslav Trnka a Peter Paško, ktorí neskôr vytvorili na tento program aj antivírus. Vírus Vienna stojí za vznikom spoločnosti ESET, ktorú obaja programátori založili o niekoľko rokov neskôr.
Vírus Vienna fungoval spôsobom, že ak sa spustil už nainfikovaný súbor, vírus sa rozšíril aj na ďalšie súbory. Každým opätovným spustením nainfikovaného súboru sa tak vírus rozmnožoval na ďalšie. Existuje mnoho rôznych verzií tohto vírusu, ako napríklad New Vienna, Lisbon či Christmas Violator.
Vírus, ktorý bol vraj vytvorený pre dobrú vec
Veľmi známy druh vírusu, ktorý šifruje dáta na počítači a neskôr za ich obnovu požaduje výkupné, sa volá Trojan AIDS. Prvý ransomware bol objavený v roku 1990. V dnešnej dobe sa na zaplatenie výkupného používajú prevažne kryptomeny, no v 90. rokoch sa peniaze posielali do takzvaného P.O. Boxu v Paname.
Trójske kone, ako sa tieto vírusy nazývajú, šifrujú názvy všetkých súborov na jednotke C, čím sa systém stane nepoužiteľným. Následne je používateľ vyzvaný na zaplatenie výkupného, respektíve „licencie“. Autor tohto vírusu, Dr. Joseph Popp, bol zadržaný a obhajoval sa tým, že prostriedky získané z výpalného chcel použiť na výskum choroby AIDS.
Vírus z východného Slovenska
Vírus One Half bol nazývaný aj Košický mor alebo Košická hrozba. Objavil sa v roku 1994, pričom šlo o prvý „neviditeľný“ moderný vírus. Dokázal sa totiž skryť pre používateľom a taktiež dokázala meniť svoju podobu pred antivírusmi. Pri každej aktivácii zašifroval malú časť pevného disku a zašifrovaný obsah sa po dobu aktivity vírusu zdal ako normálny.
Zašifrované údaje sa neskôr stali nečitateľnými a tým boli stratené. Na internetových diskusiách sa dodnes uvádza, že za vznikom tohto vírusu stála košická firma vyrábajúca antivírusový softvér. Vírus sa šíril Slovenskom a taktiež aj v iných štátoch sveta, pričom jeho zneškodnenie trvalo takmer pol roka. Problém s vírusom One Half vyriešil nakoniec ESET, ktorý vytvoril nástroj na jeho detekciu a zneškodnenie.
Chernobyl vedel zničiť BIOS
Chernobyl alebo aj Spacefiller je počítačový vírus, ktorý sa prvýkrát objavil v roku 1998. Šlo o deštruktívny malvér. Typovo ho môžeme označiť za červa, ktorý dokázal prepísať kritické informácie o infikovanom počítači a dokonca zničiť aj BIOS. Vírus vytvoril študent Chen Ing-hau na Taiwane. Chen je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti 8tory. Meno tohto vírusu vychádza z dátumu výročia černobyľskej katastrofy, nakoľko v ten deň sa vírus podarilo rozšíriť.
Autor vírusu si odsedel nejaký čas vo väzení
Vírus Melissa je známy aj pod názvami Simpsons, či Kwejeebo. Ide o e-mailový makrovírus. Melissa sa prvý krát objavila v roku 1999. Preťažila e-mailové systémy, ktoré infikovala škodlivými správami. Melissa bola vypustená Davidom L. Smithom, pričom pomenovaná je podľa striptérky v Miami. Smith bol nakoniec zadržaný, pričom dostal 20 mesiacov vo väzení a pokutu 5 000 dolárov.
Jeden z najničivejších vírusov všetkých čias
Vírus I Love You môžeme označiť za jeden z najznámejších a najničivejších vírusov vo svojej dobe. Do počítača sa dostal pomocou prílohy v e-maily a následne začal mazať dokumenty, fotografie, hudbu, pričom vyhľadával aj údaje o kreditných kartách. Istú dobu bol tento počítačový červ označovaný aj ako najničivejší na svete. Vírus bol vytvorený v jazyku VBScript a práve preto boli ohrozené len počítače s operačným systémom Windows.
Vírus sa rozšíril v roku 2000 na Filipínach, odkiaľ sa dostal do Hong Kongu a neskôr aj do Európy. Nakoniec vírus zasiahol aj Spojené štáty americké. Podľa údajov vírus I Love You zasiahol až 10 % všetkých počítačov pripojených na internet. Prvý program, ktorý vedel proti vírusu bojovať bol uvoľnený už po 24 hodinách po prepuknutí tejto hrôzy. Program sa volal Rational Killer a vytvorený bol mladým softvérovým inžinierom z Thajska Narinnatom Suksawatom.
Vírus, ktorý sa špecializoval na priemyselné systémy, vyvinutý pravdepodobne armádou
V roku 2010 sa objavil počítačový červ Stuxnet, ktorý bol zameraný na kontrolu priemyselných systémov. Červa objavila bieloruská firma VirusBlokAda. Naprogramovaný bol, aby útočil na systémy SCADA. Infikovanie prebiehalo cez prenosné USB zariadenie, pričom hlavným cieľom útoku týmto červom mala byť iránska jadrová elektráreň, nakoľko Microsoft uviedol, že zo 45 000 napadnutých počítačov bolo až 60 % z Iránu.
Vírus bol taký sofistikovaný, že sa viacerí experti začali domnievať, že sa jedná o profesionálnu prácu s najväčšou pravdepodobnosťou armádneho pôvodu. V roku 2011 spoločnosti Symantec a McAfee informovali, že objavili novú verziu tohto vírusu, ktorý sa nápadne podobá Stuxnetu. Označený bol ako DuQu alebo Stuxnet 2.0. DuQu nebol zameraný na priemyselné procesy, ale predovšetkým na útoky rôznych webových stránok či špionáž a krádeže duševného vlastníctva priemyselných podnikov.
Najničivejší vírus všetkých čias napadol obrovské množstvo počítačov
WannaCry je ransomware, čo znamená, že funguje na rovnakom princípe ako Trojan. Napáda počítače so systémom Microsoft Windows a neskôr pýta výkupné. Najväčšie škody spôsobil v Rusku, na Ukrajine, či Taiwane. WannaCry sa šíril najskôr ako infikovaná príloha v spamovom e-maily. Pokiaľ používateľ túto prílohu otvoril a nemal kvalitný antivírusový systém, tak prišlo k nákaze počítača. Po nakazení zašifruje dáta na pevnom disku a žiada výkupné 300 dolárov v Bitcoinoch. Neskôr sa cena navyšovala na 2 000 dolárov. Odhaduje sa, že WannaCry napadol vyše 250 tisíc počítačov, pričom mal obrovský dopad aj na rôzne organizácie a firmy.
Vírus nakazil napríklad Národnú zdravotnícku službu v Anglicku, vďaka čomu museli byť zrušené niektoré plánované operácie. Telekomunikačnému operátorovi O2 Telefónica zo Španielska vírus spôsobil niekoľko hodinový výpadok mobilnej siete. Vírus spôsobil problémy aj železničných počítačom Deutsche Bahn, aerolinkám LATAM Airlines, či firmám Renault, Sberbank alebo FedEx. Vírus sa objavil aj vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Útok, ktorý začal 12. mája 2017, je považovaný za najničivejší a najagresívnejší svojho druhu. Dokonca predbehol aj nekorunovaného „kráľa“, vírus I Love You.
Čítajte viac z kategórie: Cyber
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Pravidlá EÚ sú im ukradnuté. Po Mete končí s overovaním faktov ďalší gigant z USA
Superpočítač za zlomok ceny? TOP 5 technológií, ktoré už stihli v roku 2025 spôsobiť revolúciu
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
Znížia ceny áut, aby oživili predaje. Jedna z najstarších automobiliek má veľkú krízu, spasia ju 3 opatrenia
Autá zo Slovenska si podmanili trh. Svetová automobilka pokorila významný rekord vo výrobe
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
Gigantický jašter so žraločími zubami znova „ožil“. Staré náčrty odkryli záhadu obávaného predátora
Slovenská sporiteľňa ohlásila veľkú novinku pri platbách. Známu aplikáciu už nebudeš potrebovať
Viac funkcií za viac peňazí. Balíček Microsoft 365 výrazne zdražel, môže za to unikátna funkcia
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené