Astronauti lietajú na Medzinárodnú vesmírnu stanicu už dlhé roky a za ten čas sa im podarilo zhotoviť milióny najrôznejších fotografií našej planéty. Pohľad na Zem z vesmíru je skutočne úchvatný a NASA, spolu s ďalšími vesmírnymi agentúrami, sa delia o zhotovené zábery s verejnosťou, ktorá tak má možnosť vidieť, ako sa posádka na ISS pozerá na planétu.

Zo zbierky sme vybrali niekoľko nádherných záberov Zeme, ktoré odhaľujú pohľad na úkazy, polárnu žiaru, mestá a krajiny tak, ako ich vidia astronauti z ISS. Zo zbierky sme vybrali niekoľko nádherných záberov Zeme, ktoré odhaľujú pohľad na úkazy, polárnu žiaru, mestá a krajiny tak, ako ich vidia astronauti z ISS.

Prednedávnom sa uskutočnila historicky prvá misia, kedy súkromná spoločnosť SpaceX dostala na ISS v spolupráci s NASA prvých astronautov. Tento počin otvára dvere komerčným letom do vesmíru.

Pohľad na modul Crew Dragon prelietajúci ponad Turecko. Zdroj: NASA

Celý štart, spolu s následným dokovaním modulu Crew Dragon sme mali možnosť sledovať naživo. Počas prenosu bolo vidieť krásne zábery z letu modulu, ktorý obiehal okolo Zeme, aby dohnal ISS a následne sa k stanici pripojil.

Nenechaj si ujsť
NASA zverejnila úchvatné fotografie vo vysokom rozlíšení. Takto vyzeral Crew Dragon vo vesmíre

Takto vidia Zem astronauti z vesmíru

Pohľad z vesmíru na našu planétu je naozaj jedinečný, no len astronauti majú možnosť vidieť takéto scenérie priamo z výšky zhruba 400 km, kde operuje Medzinárodná vesmírna stanica. Okrem rôznych experimentov a laboratórnych výskumov však posádky vytvárajú aj fotografie Zeme, ktoré zachytávajú najrôznejšie kúty sveta, ale aj prírodné javy, či vyčíňanie počasia.

Z albumu, do ktorého NASA pridáva neustále nové fotografie, sme vybrali niekoľko nádherných záberov, ktoré ti ukážu, ako vyzerá naša planéta z vesmíru. V priloženej galérii nájdeš fotografie našej planéty pri východe Slnka nad Atlantickým oceán, pohľady na druhú najdlhšiu rieku sveta, ale tiež nočné zábery miest z vesmíru.

Tieto úchvatné zábery sú však len zlomkom toho, čo v skutočnosti vidia astronauti priamo z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú